Airbus poprvé otestoval své létající taxi Vahana. Chceme demokratizovat osobní létání, hlásí

Městská mobilita je téma, které je v mnoha (nejen) velkých městech po celém světě velmi aktuální. Jedním z řešení na ucpané komunikace a rychlejší přepravu z místa na místo by mohly být tzv. létající taxíky. Airbus se svým modelem už podnikl první úspěšný test.

Za létající taxi jsou označována tzv. VTOL letadla, kde zkratka VTOL znamená vertikální vzlet a přistání (vertical take-off and landing). V této oblasti experimentuje mnoho firem a jednou z nich je také Airbus. Obří francouzský výrobce letadel nyní poprvé své létající taxi nazvané Vahana otestoval. A úspěšně. Poprvé v poslední lednový den a o den později test zopakoval.

Místo po silnici vzduchem

Vahana je jednomístné eVTOL letadlo, což zároveň znamená, že je plně elektrické. Airbus ho vyvíjí ve spolupráci se svou pobočkou (vyslovováno „A cubed“) v Silicon Valley a jedná se o multirotorové autonomní letadlo, které má létat ze střechy na střechu výškových budov. Tam je na rozdíl od silnic obvykle volno i v hustě osídlených městech.

Airbus na konci ledna provedl s Vahanou v Pendletonu ve státě Oregon první testovací let. Miniletadlo vzlétlo do výšky pěti metrů, ve vzduchu zůstalo 53 vteřin a opět přistálo. Nejsou to nijak závratná čísla, ale autonomní letadlo zvládlo vše zcela bez lidského zásahu, což je pro začátek důležité.

Původně chtěl Airbus první testovací let provést už koncem roku 2017. Model Alpha One, který je 6,2 metru široký, 5,7 metru dlouhý, 2,8 metru vysoký a váží 745 kilogramů, ale nakonec přesunul z Kalifornie právě do Oregonu. Tam bude nyní tým A³ letadlo testovat. Do roku 2020 by podle současných plánů měla být hotová produkční verze.

Boj o městský vzdušný prostor

„Naším dlouhodobým cílem je navrhnout a postavit jednomístné elektrické VTOL autonomní letadlo, které bude odpovědí na rostoucí potřeby městské mobility,“ komentuje na blogu Zach Lovering projekt Vahana. „Naším cílem je demokratizovat osobní létání využitím nejnovějších technologií jako elektrický pohon, skladování energie a strojové vidění. Náš první let znamená obří milník jak pro Vahanu, tak pro globální snahy v oblasti městské vzdušné mobility.“

Přistávací plocha na střeše s minijety Lilium

Airbus ale pochopitelně není jediným s podobnými ambicemi. Svůj projekt UberAIR loni představil Uber s tím, že by chtěl poprvé létat v Los Angeles v roce 2020 a v dalších městech do roku 2023. A zapojují se také další velikáni leteckého průmyslu. Americký Boeing v loňském roce koupil letecký výzkumný tým Aurora Flight Sciences, který mimo jiné spolupracuje také se zmíněným Uberem.

Se svým leteckým taxi chce vyrukovat i mnichovský startup Lilium. Od investorů už Němci získali přes 100 milionů dolarů a vyvíjí rovněž elektrické až pětimístné miniletadlo, které pohání 36 elektromotorů a dokáže letět rychlostí až 300 kilometrů v hodině. Lilium by chtělo s prvními reálnými pasažéry vzlétnout v roce 2019.

Zdroj: The Verge

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

DameJidlo.cz je na trhu 6 měsíců, realizovalo 250 tisíc objednávek

Internetová služba DameJidlo.cz za prvních šest měsíců zaznamenala 250 tisíc objednávek a do konce roku jich plánuje přijímat 100 tisíc měsíčně. S růstem služby souvisí také rozšiřování nabídky o nové restaurace - v současné době je to 400 restaurací a jenom za květen přibylo dalších 55. "Růst služby souvisí také s budováním vlastní kurýrní služby. V Praze jsme vlastní kurýry měli již v listopadu a v Brně jsme ji spustili na začátku května,“ říká zakladatel firmy Tomáš Čupr. V budoucnu by se služby měly rozšířit i o rozvoz potravin.
Přečtěte si více

Víme první: Pražská Wayra končí. Další startupy už nevychová

Wayra v tuzemsku zavře své kanceláře. Podle našich zdrojů přímo z jejího zákulisí akcelerátor končí. Cyklus startupů, které si v současnosti užívají jeho přízně, nechá doběhnout. Další už ale na řadu nepřijdou. Po 420 tisících eurech investovaných samotnou Wayrou a a třičtvrtě milionu, které do firem vložily další společnosti, už se další technologicky našlápnutý talent z jejích kanceláří nevyloupne.