Airbnb ukázalo česká čísla a pořádá první pražské setkání

Přes 20 tisíc lidí se minulý rok ubytovalo v Česku přes službu Airbnb, skrze kterou majitelé bytů po celém světě nabízejí snad všechny myslitelné druhy ubytování od postele v malém pokoji až po dům ve větvích, hrad nebo soukromý ostrov. Zdá se ale, že plány Airbnb v Česku počítají ještě s mnohem vyššími čísly.

Přestože česká verze Airbnb funguje od loňského června a první nabídka ubytování se v Česku objevila už v září 2008, pouhý měsíc po založení, první oficiální akci v Praze americký startup uspořádal až dnes. Setkání s novináři proběhlo stylově v jednom z bytů v centru v Karmelitské ulici a dnes večer na něj naváže první pražský meetup pro několik stovek lidí (bohužel už je plno).

Loni společnost otevřela pobočky ve 12 nových místech a zatím se nezdá, že by mezi ně mělo brzy patřit i Česko, spolupracovníků už tu ale má řadu. A také uživatelů, jak ukázala nově představená čísla za Českou republiku:

  • v Česku nabízí Airbnb přes 1500 nabídek ubytování
  • celkový počet turistů ubytovaných u nás prostřednictvím Airbnb v roce 2012 vzrostl o 349 procent oproti roku 2011 (z  4800 na více než 21 tisíc)
  • celkový počet cestovatelů z Česka v roce 2012 vzrostl o 317 procent oproti roku 2011 (z 1800 na 7400)
  • turisté s Airbnb v Česku průměrně stráví 4,2 noci
  • na Nový rok se u nás tímto způsobem ubytovalo přes tisíc lidí

“Cestovní ruch má v České republice velký potenciál. Podle agentury CzechTourism ji v roce 2012 navštívilo více než 7 milionů turistů z celého světa. Jsme proto přesvědčeni, že zde pro naši komunitu existuje výrazný růstový potenciál, a těšíme se na to, že budeme moci hostům i hostitelům nabídnout nové možnosti,” říká Lena Sӧnnichsen, ředitelka pro social media a PR pro Německo, střední a východní Evropu a asijsko-pacifický region.

Nemálo zajímavý je i svérázný příběh zrození Airbnb a podnikatelského úspěchu jeho zakladatelů. V tomto ohledu jednoznačně doporučujeme přednášku, se kterou na loňské konferenci TheNextWeb v Amsterodamu zazářil Joe Gebbia (letos chystáme zas – nepřidáte se?).

Úctyhodné ale nejsou jen české, ale také globální výsledky Airbnb. Už 75 procent byznysu pochází mimo USA a dosud službu využily přes 4 miliony návštěvníků po celém světě, z toho 3 miliony jenom v minulém roce. Přes 300 tisíc nabídek na pronájem prakticky čehokoliv od jednoho večera až po jeden rok najdete ve 192 zemích a 35 tisících měst. Společnost dosud získala 119,8 milionu dolarů investic, chlubí se 2,4 milionu stažení své aplikace pro iPhone a tak nějak mimochodem se stala také největší kolekcí fotek interiérů na světě – poskytovatelům ostatně nabízí i vlastní fotografy, kterých má přes tři tisíce.

  • 2008 – jeden nocleh denně
  • 2009 – jeden nocleh každých 5 minut
  • 2010 – každou minutu
  • 2011 – každých 10 sekund
  • 2012 – každé 2 sekundy

Pokud by vás zajímalo více podrobností, poslední výroční zprávu v podobě interaktivní infografiky najdete na www.airbnb.com/annual. My jsme každopádně rádi, že po ohlášeném příchodu startupu Uber tu začíná být více aktivní i další velice zajímavá globální služba.

Total
0
Shares
Další články