Air Ventures posiluje o nového partnera a chystá investiční expanzi. Vybrané startupy podpoří 260 miliony korun

Václav Pavlečka

Startupový fond Air Ventures chystá v příštích letech investiční expanzi. Pomoci má nový partner MiddleCap Group, který rozšiřuje nejen investiční záběr Air Ventures, ale dodává také know-how pro procesování větších investic.

V příštích třech letech startupoví investoři podpoří talentované teamy a projekty až 260 miliony korun. Jaké investice Air Ventures nově hledají, proč se fond chystá dívat i do dalších zemí Evropy, kdo nový se v něm objeví, jsme se zeptali Václava Pavlečky, CEO (na úvodní fotografii).

Ve fondu Air Ventures tento týden získala majoritní podíl MiddleCap Group. Co se ve fungování fondu změní? 

Budeme dál hledat talentované týmy, které budeme podporovat takzvaně „hands on“. Nebavilo by nás jen sledovat jednou za čas výkaz o činnosti startupu, chceme spolupracovat, přidávat firmám a founderům hodnotu. V tomto se nezmění nic.

Ovšem s novým partnerem získáváme mnohem větší investiční možnosti a další network v Lucembursku, Londýně, Rakousku a dalších lokacích. Plánujeme investice zhruba v rozsahu 260 milionů korun do zajímavých firem nejen v Česku a na Slovensku. Díváme se na celý region uprostřed Evropy.

Dojde také k personálním změnám? 

Do týmu přichází Ivan Kristel, odborník na digitální produkt a konverzní marketing, Julian Hartmann, business developer se zkušenostmi jak z M&A, tak z venture capital businessu. Nadále zůstává silný hráč v týmu Michal Nýdrle, který má za sebou na trhu nevídanou knowhow v oblasti dat, marketingu a budování busnessu. Na mé pozici se také nic nemění (smích).

Kromě toho hledáme další posily do týmu, vlastně jsme neustále otevřeni tomu poznat zajímavé osobnosti a zapojit je do jedné z našich aktivit. Ať už jde o scouting, nebo Startup World Cup & Summit, inkubaci projektů, budování komunity v našem prostoru Air Ventures Space…

Jaké startupy budete vlastně hledat? Změní se výše investic do nich? 

Kromě tech startupů, se nově díváme na inovace v oblasti real estate a bydlení. Sledujeme také vývoj blockchainové technologie, tam jsme se ale ještě neodhodlali k investicím. Pokud jde o výši investic, budujeme vyvážené portfolio.

Část startupů bude v early seed fázi, kde ticket začíná u 50 tisíc eur. Část bude seed a late seed, kdy už projekty mívají zajímavou trakci, investice se tam pohybují v našem případě ve stovkách tisíc eur, typicky 200 až 500 tisíc eur. A poslední část portfolia budou tvořit A-round projekty, tedy startupy hledající částky o řád vyšší. Těchto velkých investic se však chystáme udělat limitované množství. V rámci startegie si ale necháváme část kapitálu vždy připravenou na follow-on investici. Zjednodušeně řečeno jsme připraveni pomoci kvalitním týmům ještě nad rámec původní investice.

Ovlivní vstup MiddleCap Group dosavadní působení Air Ventures v již zainvestovaných startupech? 

Stávající investice dostanou podporu ve smyslu know-how a možností, které přináší náš partner. Jedná se jak o právní, tak procesní záležitosti a možnosti v networku v zahraničí.

Zvýšil se vstupem MiddleCap Group objem peněz, které má Air Ventures k dispozici na financování? 

To ano, celkově se chystáme investovat v příštích letech zhruba 260 milionů korun.

Jedním z partnerů MiddleCap Group je Miroslav Výboh, kontroverzní slovenský podnikatel, který podnikal i ve zbrojním průmyslu. Jak se díváte na spojení s ním?

My se spojujeme s MiddleCap Group, zavedenou investiční skupinou, která v uplynulých letech řešila M&A transakce v hodnotě přes 800 milionů eur, která je úspěšná v real estate projektech doma i po světě a která v rámci private equity pomáhá ozdravovat firmy z našeho regionu. Obchodní minulost partnerů, kterých je ve fondu pět, mi komentovat skutečně nepřísluší – každý z nich má odlišný background a každý si prošel nějakým vývojem, stejně jako partneři ostatních investičních skupin v Česku, na Slovensku i v zahraničí. Pro mě je důležité, že všichni vidí smysl v rozvoji středoevropských inovativních firem, investují do nich a aktivně tak posilují konkurenceschopnost našich ekonomik.

Total
0
Shares
Další články