AI Index 2017: 11 grafů vysvětlujících, jak je to s umělou inteligencí doopravdy

„Oblast umělé inteligence se pořád rychle vyvíjí a dokonce i odborníci mají problém pochopit a sledovat pokrok v této oblasti. Bez relevantních dat pro zkoumání stavu technologie AI jsme v našich diskuzích a rozhodnutích ohledně AI prakticky ztraceni.“

To jsou první věty studie AI Index 2017 z dílny vědců na Stanford University publikované koncem loňského roku. Projekt vychází ze studie AI100 – stoletého výzkumu umělé inteligence. Cílem indexu je přiblížit vývoj a stav ve výzkumu a využívání AI ve světě.

Nejenom my na Těchinternetech totiž často o souvisejících tématech píšeme bez toho, abychom se podívali na takzvaný big picture – tedy jak je to se stavem výzkumu umělé inteligence a zájmem o ní doopravdy. Z tohoto důvodu vám přinášíme jedenáct grafů ze zmiňované studie (zde v PDF), které v rámci oblasti nabízí širší kontext.

Výzkum a vzdělávání

Počet ročně publikovaných akademických článků o umělé inteligenci od roku 1996 narostl devětkrát.

Data ilustrují, že zvyšující se zájem o AI souvisí s celkově vyšším zájmem o počítačové vědy. Avšak zatímco počet vědeckých článků o počítačových vědách od roku 1996 vzrostl šestinásobně, počet ročně publikovaných článků o AI vzrostl devítinásobně.

S tím souvisí také zvyšující se zájem o kurzy o umělé inteligenci na univerzitách.


Startupy, pracovní místa a média

Počet aktivních startupů ve Spojených státech vyvíjejících umělou inteligenci (podpořených venture kapitálem) od roku 2000 vzrostl 14násobně.

Rychle roste i samotný objem venture kapitálu, který investoři investují do AI startupů – od roku 2000 ve Spojených státech vzrostl šestinásobně.

Nejen díky vzrůstajícímu počtu AI startupů roste i počet pracovních míst, na kterých je znalost umělé inteligence vyžadována. Ve Spojených státech jejich počet za posledních necelých pět let vzrostl 4,5krát.

A jak se na umělou inteligenci dívají média? Zdá se, že spíše pozitivně. Novináři jsou si zjevně jistí, že je umělá inteligence nenahradí…


Technologie

Nejlepší systém umělé inteligence již teď vidí lépe než lidé. Tedy alespoň v rámci rozeznávání objektů podle pravidel „Large Scale Visual Recognition Challenge (LSVRC) Competition“. Chybovost v tomto ohledu klesla z úrovně 28,5 procenta v roce 2010 na méně než 2,5 procenta.

Na lidi se ale AI zatím nechytá v rámci otevřených otázek ohledně obrázků.

Lépe než v oblasti dotazů ohledně obrázků si nicméně systémy AI vedou v hledání odpovědí na otázky v dokumentech.

V rozpoznávání lidské řeči z audio nahrávek telefonátů je ten nejlepší systém umělé inteligence již na úrovni lidí.


Řešení výzev

Výběr grafů ze studie ovšem nedokáže nabídnout dostatečně široký přehled opravdu o všem, co se na poli výzkumu a vývoje umělé inteligence ve světě děje. To ostatně přiznávají i samotní autoři indexu, kteří mnoho z důležitých témat vynechali kvůli nedostatku dat, času nebo obojího.

„Doufáme, že tyto omezení v příštích vydáních studie vyřešíme. Zároveň věříme, že [report] pomůže podpořit širší komunitu, aby se efektivně zapojila do širokého spektra výzev, a vyzýváme vás, abyste se na AI Index obrátili, pokud máte nápady nebo relevantní údaje pro řešení těchto výzev,“ dodávají autoři.

Total
0
Shares
Další články