9 projektů historicky prvního Startup Weekendu Ostrava: Airbnb pro prakování i smart kurník

V polovině listopadu se ve Fajne Dilně v Ostravě uskutečnil první 54-hodinový maraton intenzivní práce pod názvem Startup Weekend. Po celý víkend se vývojáři, designéři, marketéři a podnikatelé snažili v týmech pracovat na rozvoji nové příležitosti a podporu jim nabídlo přes 20 zkušených odborníků. Účastníci vytvořili 9 týmů a v neděli večer dostali šanci prezentovat výsledek své práce také před porotou složenou z expertů na obchod, firemní finance, rozjezd starupů a další klíčové oblasti.

Mezi 36 účastníky se našlo neuvěřitelných 17 záměrů či nápadů, které se mohly probojovat do užšího výběru pomocí hlasů všech přítomných. Ještě v pátek před půlnocí se pustili všichni do práce, aby měli připravený pracovní harmonogram a plán na sobotu, kdy měli za úkol svůj podnikatelský záměr ověřit.

„Jakým způsobem osloví své potenciální zákazníky, si určuje tým samotný. Někdo zvolil dotazníky, někdo obvolává spolužáky či kolegy, někteří vyrazili i do terénu. Je důležité zjistit, zda jejich produktu či službě cílová skupina rozumí a zda by měla zájem,” uvedla pro Televizi Polar v reportáži Andrea Šimoníková, jedna z hlavních organizátorů.

Na místě byl také Michal Šimon, zakladatel společnosti DevOps: „Dvakrát jsem si obešel všechny týmy a pozitivně mě překvapilo, kolik z nich nelpí na původní myšlence, ale je schopna pivotovat svůj nápad na základě průzkumu trhu a validace. I díky průzkumu změnili svůj přístup a dá se říct, že se zamilovali do problému, nikoli do řešení – přesně tak to má být,” hodnotí Michal, který vedle mentoringu stihl pronést také motivační řeč.

https://www.facebook.com/swostrava/videos/1485682908242270

V rámci finálových prezentacích byl také prostor pro dotazy a hodnocení poroty. Nejvíce bodů dostal projekt s názvem ‘Parkit’, který na principu Airbnb nabízí majitelům parkovacích ploch jejich pronájem v čase, kdy je nepotřebují. Druhé místo získala aplikace Ambrosio, třetí skončili JB Technologies.

Speciální ocenění poroty pak putovalo projektu Co můžeš. Tým pracoval původně na jiném tématu, přesto dokázal v průběhu víkendu zcela zahodit starou koncepci a rozpracovat myšlenku, která má potenciální cílovku až v jednom milionu Čechů. Nápad odprezentovala Martina Divinská: „Prostřednictvím této akce jsem chtěla zkusit novou výzvu a dostat se mezi kreativní lidi, kteří se touží učit novým věcem. A tohle se mi splnilo nad očekávání. Zkušenosti ze Startup Weekendu určitě použiju v nových projektech i v osobním životě,” dodala na závěr.

9 projektů

Papu: Aplikace pro hodnocení jednotlivých jídel v různých restauracích. Alternativa k současným nepřesným systémům recenzí, které hodnotí restaurační zařízení jako celek.

Free Material: Platforma propojující tvůrce odpadních či nevyužívaných materiálů s těmi, jež je jsou schopni dále využívat. Systém funguje na bázi udržitelné cirkulární ekonomiky.

Parkit: Airbnb pro placená pronajímaná parkovací místa. Pro vlastníky míst tvoří pasivní přivýdělek, pro řidiče řeší problém parkování v jakémkoli městě.

Co můžeš: Aplikace usnadňující život lidem s potravinovou intolerancí nebo alergií. Poskytovala by informace o možných náhradách, vhodných receptech a ideálních produktech na trhu podle konkrétního omezení.

JB Technologies: Technologie, která přetváří odpadní plast do desek se specifickými vlastnostmi, které mohou zvýšit kvalitu a odlehčení ochranných bezpečnostních vest policejních, armádních a jiných složek.

Surprise Trip:Služba zprostředkující inovativní cestovní zkušenost. Od lokace po konkrétní zážitek navrhne překvapení podle preferencí zákazníka.

Pooluvazek: Webové rozhraní propojující malé společnosti nebo specifické či krátkodobé projekty s pracovníky, kteří chtějí či mohou pracovat jen určitou dobu nebo určitým způsobem. Vhodné pro studenty, osoby na rodičovské dovolené, osoby se zdravotními specifiky ad.

Ambrosio: Obědová aplikace sdružující vás a vaše kolegy “Tinder” stylem – podle preferencí, kolegů a času navrhne ideální “obědové řešení”.

Kurnikshopa: “Smart kurník”, umožňující chov slepic za pomocí technologií také ve městě a bez starostí

Za akcí stojí organizační tým v čele s Andreou Šimoníkovou a Filipem Goszlerem. Velké díky patří také partnerům, kteří akci podpořili. Mezi mezinárodními společnostmi jako Google, PwC nebo LMC se objevily také česká a regionální jména: Czechitas, Leemon, Business Gate, Profiq ad.

Zájem vzbudila také návštěva Oskara Kořistky, COO Supernova Studio, který na začátku prosince vstupuje do nejprestižnějšího podnikatelského programu světa, amerického Y Combinatoru. Právě v něm akcelerovali např. Airbnb, Zapier nebo Dropbox.

„Organizátoři se možná podivovali, že jsem si udělal čas na mentorování na malé ostravské akci. Nicméně takové akce jsou velmi důležité. Všichni se musíme podílet na podnikatelské kultuře, ukazovat podnikavým a hlavně mladým lidem, že všechno jde a záleží hlavně na nich, jak se budou rozvíjet. Motivaci potřebuje celý kraj, celá naše země. Doufám, že jim také budeme dobrým příkladem a v budoucnu předáme nově nabyté zkušenosti ze Silicon Valley,” říká teprve 27letý Oskar před odjezdem do Kalifornie.

„V rámci strategického plánu rozvoje města (fajnOVA) jsme se zavázali podporovat vědu, výzkum a také talent attraction management. Chceme přilákat a udržet v regionu mladé lidi, kteří mají ambice tvořit a přispět společnosti. Snažíme se efektivně zapracovat pokrokové myšlenky a proto je důležité být právě tam, kde vznikají, komunikovat s podnikavci, ukázat, jak lze nápady aplikovat a jak fungují třeba i různé procesy ve městě,” vysvětluje Daniel Minařík z odboru strategického rozvoje města, který zasedl ve finálové porotě.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

The Europas budou v Berlíně, startupy se již mohou hlásit

Soutěž, přehlídka a současně oslava evropských startupů, kterou již několik let pořádá šéf evropského TechCrunche Mike Butcher, chystá hned několik novinek. Z Londýna se přesune do Berlína, hodnotit se bude celých 30 kategorií a na vyšší úroveň by měl celou akci posunout nový spolupořadatel Paddy Cosgrave, jinak úspěšný organizátor Web Summitu.