Lotyšsko legalizuje řidiče Taxify a Uberu

Privátní řidiči Taxify a Uberu budou skutečně legální. Alespoň v Lotyšsku, kde zástupci společností podepsali memorandum o porozumění s tamním ministerstvem hospodářství. Výsledkem jednání je slib ministerstva připravit do září tohoto roku novelu zákona, která je oficiálně legalizuje.

Jak ministerstvo hospodářství, tak zástupci obou platforem se zavázali k tomu, že i nadále budou vzájemně konzultovat možnosti, jak by moderní způsoby přepravy mohly co nejvhodněji doplňovat na lotyšském trhu ty tradiční.

“Velmi si vážíme ochoty lotyšského ministerstva hospodářství, se kterým jsme v posledních týdnech mohli vést velmi konstruktivní dialog,” uvedl Juris Krüminš, Country Manager Taxify pro Lotyšsko.

Lotyšsko je zatím jednou z mála zemí, která vychází podobným společnostem vstříc. Řidiče volané přes aplikace totiž vidí už zavedení taxikáři jako nekalou konkurenci. Nemusí plnit řadu požadavků, které zákony a předpisy kladou na taxikáře. Soukromí řidiči nepotřebují taxikářskou licenci, aplikace nekontroluje zřízení živnosti ani to, jestli své zisky daní.

Uber1

Tenhle problém pálí “starší” taxikářské firmy všude. A není se čemu divit – třeba Roman Sysel z Taxify nám před časem řekl, že řidiči jsou z více než 95 % samostatní podnikatelé.

Společnosti proto čelí obvinení z neplacení daní a třeba ve Francii se po vstupu Uberu do země šoféři setkávali i s fyzickým útočením na vozy.

Teď Uber kvůli novému zákonu pozatavil působení v Maďarsku. Tam si totiž taxikáři protesty vynutili zákon, který přísně reguluje osobní dopravu a Uber zatím podmínky nedokáže splnit.

Jenže dá se to i otočit. V Estonsku Uber pomáhá s výběrem daní. Požádala ho o to tamní finanční a celní správa a spolupráce je zaměřená na vývoj moderní digitální platformy pro zjednodušení daňových přiznání. A to pro OSVČ, které provozují svou činnost v rámci estonské ekonomiky „on-demand“, postavené právě na přímé poptávce od zákazníka.

Ať už spolupracují s úřady nebo ne, aplikace významný podíl z trhu nejen v evropských zemích ukusují. A to platí i pro tuzemsko. Jen loni byl v Česku odhadovaný oddíl taxi aplikací na celkovém trhu mezi 5 a 10 procenty. Do příštích let má však několikanásobně vzrůst.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Czech Indie Power: Kreativita utržená ze řetězu

Jestli se dá nějak shrnout trend mezi českými nezávislými herními tvůrci, byl by to hlavně důraz na fantastickou audiovizuální stránku. Jakub Dvorský proslavil ve světě české herní vývojáře svým originálním vizuálním přístupem už před pěknými pár lety a dnešní hry tomuhle obrázku rozhodně ostudu nedělají.
Přečtěte si více

Studie: Malé firmy se na Facebooku podceňují

Jak dobře dokáží malé firmy zužitkovat Facebook coby marketingový nástroj? Odpověď na tuto otázku se bude lišit podle toho, zda se zeptáte firem samotných, nebo marketingových výzkumníků. První skupina odpoví, že příliš dobře ne, druhá naopak pochvalně zatleská. Jaká je tedy pravda?