5 věcí, které mohou české startupy slovenským závidět

Podle většiny článků a obecně sdílených názorů není mezi českou a slovenskou startupovou scénou žádný zásadní rozdíl. Po tom, co jsem viděla StartupAwards, nemůžu souhlasit.

Podle většiny článků a obecně sdílených názorů není mezi českou a slovenskou startupovou scénou žádný zásadní rozdíl. Po tom, co jsem viděla  StartupAwards, nemůžu souhlasit. Dovedete si v Praze představit startupovou akci pořádanou na půdě Národního divadla, za podpory prezidenta nebo jiného státního činitele, kde publikum vypadá jako opravdoví podnikatelé? 

V Bratislavě to evidentně jde. V Praze na podobně zvládnutou akci stále čekáme a zatím můžeme jen tiše závidět. Co konkrétně?

1. Prezidenta

O pozitivním vlivu slovenského prezidenta Andreje Kisky na místní podnikatelskou komunitu už se toho napsalo hodně. A všechno je to pravda. Ať si o rolích a názorech státních činitelů myslíte cokoliv, stále s sebou nesou autoritu. Pokud otevřeně podpoří váš projekt nebo obor, ve kterém pracujete, pocítíte hrdost. A to i kdybyste předtím tvrdili, že pro vás daný politik nic neznamená.

2. Ženy v roli founderů

To, jaké zastoupení měly ženy v Bratislavě, vystihuje tweet od  Startupers.sk. Byla to opravdu příjemná změna.

3. Atmosféru

Profesionální, přející a tak trochu nad věcí – taková byla atmosféra po celou dobu. Popravdě, v Praze na takovou atmosféru bohužel moc zvyklí nejsme.

4. iKids

Ten pocit, když na podium přijdou čtyři dvanáctiletí kluci, vyšvihnou pitch svého projektu a vy marně hledáte pět rozdílů oproti „dospělému“ startupu. Aneb vítězové soutěže iKids, kteří v rámci speciální části programu, představili svůj projekt a sklidili bezkonkurenčně největší potlesk.

5. Neulogy

Organizátor celé akce. Kromě skvěle zvládnutého večera nachází Neulogy i způsob, jak propojit soukromý sektor, výzkum a akademické pole. Dreams come true.

Aby to pro naše domácí startupy nevypadlo zbytečně černě – české scéně rozhodně věříme a i přes to, že se s Rockaway rozšiřujeme do USA, tak s ní nechceme ztratit kontakt. StartupAwards.sk pro mě každopádně byla profesionálně zvládnutá akce a ukázka toho, že na západ se dá jít i přes východ.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

V Česku vznikl už 10. crowdfundingový portál, Sportstarter cílí na sportovce a jejich fanoušky

Malé jubileum může nyní slavit český internet. Myšlenka crowdfundingu se u nás za poslední rok natolik zabydlela, že světlo světa spatřil už desátý projekt tohoto druhu (pokud nám mezi tím nějaký další neunikl). Na rozdíl od konkurenčních projektů, které mají širší záběr a často se zaměřují na digitální nebo umělecké oblasti, Sportstarter.cz má za cíl výhradně podporu sportovců.