5 věcí, které mohou české startupy slovenským závidět

Podle většiny článků a obecně sdílených názorů není mezi českou a slovenskou startupovou scénou žádný zásadní rozdíl. Po tom, co jsem viděla StartupAwards, nemůžu souhlasit.

Podle většiny článků a obecně sdílených názorů není mezi českou a slovenskou startupovou scénou žádný zásadní rozdíl. Po tom, co jsem viděla  StartupAwards, nemůžu souhlasit. Dovedete si v Praze představit startupovou akci pořádanou na půdě Národního divadla, za podpory prezidenta nebo jiného státního činitele, kde publikum vypadá jako opravdoví podnikatelé? 

V Bratislavě to evidentně jde. V Praze na podobně zvládnutou akci stále čekáme a zatím můžeme jen tiše závidět. Co konkrétně?

1. Prezidenta

O pozitivním vlivu slovenského prezidenta Andreje Kisky na místní podnikatelskou komunitu už se toho napsalo hodně. A všechno je to pravda. Ať si o rolích a názorech státních činitelů myslíte cokoliv, stále s sebou nesou autoritu. Pokud otevřeně podpoří váš projekt nebo obor, ve kterém pracujete, pocítíte hrdost. A to i kdybyste předtím tvrdili, že pro vás daný politik nic neznamená.

2. Ženy v roli founderů

To, jaké zastoupení měly ženy v Bratislavě, vystihuje tweet od  Startupers.sk. Byla to opravdu příjemná změna.

3. Atmosféru

Profesionální, přející a tak trochu nad věcí – taková byla atmosféra po celou dobu. Popravdě, v Praze na takovou atmosféru bohužel moc zvyklí nejsme.

4. iKids

Ten pocit, když na podium přijdou čtyři dvanáctiletí kluci, vyšvihnou pitch svého projektu a vy marně hledáte pět rozdílů oproti „dospělému“ startupu. Aneb vítězové soutěže iKids, kteří v rámci speciální části programu, představili svůj projekt a sklidili bezkonkurenčně největší potlesk.

5. Neulogy

Organizátor celé akce. Kromě skvěle zvládnutého večera nachází Neulogy i způsob, jak propojit soukromý sektor, výzkum a akademické pole. Dreams come true.

Aby to pro naše domácí startupy nevypadlo zbytečně černě – české scéně rozhodně věříme a i přes to, že se s Rockaway rozšiřujeme do USA, tak s ní nechceme ztratit kontakt. StartupAwards.sk pro mě každopádně byla profesionálně zvládnutá akce a ukázka toho, že na západ se dá jít i přes východ.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pokud chcete být úspěšní v Americe, odstěhujte se tam, radí STRV, Cleevio i další

Ve Spojených státech úspěšně působí několik startupů s českým původem a globálními ambicemi, zaměřených na vývoj mobilních aplikací. Pokud byste hledali průnik zkušeností, které během poměrně krátké existence udělaly, návod na úspěch je podobný: nastálo sídlí v USA. Byznys v Americe se z Evropy dělá jen velmi obtížně, shodují se zástupci těchto firem.