2014: Rok, kdy začnou české startupy dospívat

Tuzemské startupy, které mají nejvíc našlápnuto. Z ankety, ve které jsme oslovili významné postavy české startupové scény, investory a kolegy z oboru, vypadlo pár jmen, která se letos vyplatí sledovat. Z těch nejznámějších půjde samozřejmě o Apiary, Click2Stream a brněnské komety.

Letos česká startupová scéna dospívá a konečně získává svou konkrétnější tvář. Brněnský StarCube se začíná zaměřovat na hardwarové startupy, pražský StartupYard se domluvil se Seznamem a opře se do práce s daty a vyhledáváním a nejmladší Wayra chce ve druhém kole výběru přilákat tentokrát i jiné týmy než výkvět scény našich východních sousedů.

“Připravujeme spuštění nové globální výzvy na konci ledna, v rámci které se bude otevírat příležitost pro 10 nových startupů z celého CEE regionu. Ty by se měly do pražské akademie nastěhovat na začátku března,” říká nová šéfka pražské Wayry Jarmila Plachá.

Kde vidí potenciál české firmy a osobnosti

Na scéně se otevírá prostor pro nové startupy, o kterých se dosud příliš nevědělo. Vedle převážně “aplikačních” firem by se mohly objevit i zajímavé projekty z technologického světa. “Třeba Sotio je velice zajímavá mladá firma. Za peníze od PPF a bez jakéhokoliv zájmu médií v ČR vzniká globální biotech firma. Dostala se tak daleko, že už letos bude první svůj lék pouštět do konečné fáze globální klinické studie, která je potřebná pro registraci léku,” tvrdí Marek Nový ze Seznamu, na jehož seznam se dostaly ještě týmy App2Cloud, Click2Stream, Apiary a Geewy.

Nová startupová témata očekává i šéf StartupYardu Cedric Maloux. “Nemohu jmenovat jednotlivé projekty, ale každopádně velkým tématem letošního roku bude internet věcí, zabezpečení dat a soukromí, a s rozmachem bitcoinu i bezpečnost a šifrování plateb s virtuální měnou,” tvrdí.

Kromě nových témat poroste tlak na globalizaci tuzemských startupů. Napřít síly tímto směrem koneckonců radí většina úspěšných podnikatelů. “Určitě se nebojte dělat rovnou globální projekty a zapomeňte na ty lokální. Jistě, mohou vydělávat a bude spousta lidí, kteří tu udělají super úspěšné firmy, které nelze postavit a řídit globálně, jako třeba DameJidlo.cz. Zkuste ale stavět globální startupy tak, aby šly dělat v Česku. Tak jsme od začátku stavěli Socialbakers,” radí šéf Socialbakers Jan Řežáb.

Brněnská scéna na vzestupu

Velké věci očekávají i v Brně. “Sledoval bych rozhodně Robodrone. Sofistikovaný hi-tech startup je na úplném začátku, na přelomu února a března má být připravený první malý demonstrační prototyp, ale na podzim chystají představení velkého drona,” radí hlavní konzultant Jihomoravského inovačního centra Miloš Sochor, který se těší i na další osudy prvního českého tabletu TEXET od startupu Bookhaus.

Ze startupového akcelerátoru fandí Brňáci hlavně Braci. “Půjdou v roce 2014 s produktem na trh a uvidí se, jak se jim podaří zúročit zatím slibný potenciál. Pokud uspějí, spoustě sluchově postižených a nedoslýchavých lidí to může výrazně pomoci v jejich každodenním životě. Proto jim držíme palce,” vysvětluje šéf JIC Startup programu Michal Hrabí s tím, že okamžik pravdy si letos pravděpodobně prožijí i Reservio a Skypicker, který se chce s poslední investicí stát jedničkou ve vyhledávání levných letenek. Brněnské tipy si přehledně můžete projet i s komentáři:

Michal Hrabí, šéf JIC Startup program

 • Skypicker – Podaří se jim s poslední investicí dostat se na no. 1 vyhledávač lowcost letenek?
 • Braci – Půjdou v roce 2014 s produktem na trh a uvidí se, jak se jim podaří zúročit zatím slibný potenciál. Pokud uspějí, spoustě sluchově postižených a nedoslýchavých lidí to může výrazně pomoci v jejich každodenním životě.
 • Reservio – Jak porostou? Zvládnou konkurenci ostatních rezervačních služeb? V tom bude pro ně tento rok zásadní.
 • GINA – V příštím roce se jim může podařit pokrýt jejich technologií záchranáře a policii v celé ČR. Otázkou je, jak se jim bude dařit v business developmentu na zahraniční trhy.

Miloš Sochor, hlavní konzultant JIC Innovation parku

 • Jobote – Make it or break it rok. Pomohli jsme jim s mediální podporou, mají našlápnuto, ale všechno závisí na tom, jak to teď pojmou obchodně a jestli svoje příležitosti využijí. Buď se v roce 2014 rozjedou, nebo ostrouhají.
 • Comprimato – Go big and global. Podaří se jim globálně prorazit a získat partnery a zákazníky z řad velkých hráčů?
 • Inventic – Čeká je změna brandu z ORM Designer na Atlantic 18. Pomůže jim to v růstu, nebo je to zabije?
 • Bookhaus – Bude se dařit českému PC tabletu? Zhodnocení prvního roku prodeje prvního českého tabletu TEXET. Porostou dál raketovým tempem jako doposud?
 • Robodrone – Uspějí české drony? Sofistikovaný hi-tech startup na úplném začátku, na přelomu února a března má být připravený první malý demonstrační prototyp, na podzim chystají představení velkého drona.

Nejžhavější rok čeká asi Apiary

Rozjetá parta ze smíchovského Node5 už pozornost přitahovala ke konci loňského roku, kdy získala seed investici ve výši 1,6 milionu dolarů. Získala i Křišťálovou Lupu pro globální projekt českých tvůrců. “Jako jedné z našich společností jim samozřejmě držím pěsti. Věřím, že mají ohromný potenciál a správný mindset k jeho vytěžení,” tvrdí Ondřej Bartoš z Credo Ventures, kteří už do Apiary nasypali pár set tisíc korun.

“API je (a v budoucnu ještě více bude) nutností pro prakticky každý cloud, mobilní aplikaci a webovou službu. Pokud se totiž mají nahradit Windows právě těmito technologiemi, budou API pro vzájemná propojování stěžejní,” definuje rostoucí potenciál pro startup Honza Sedlák ze serveru Connect.cz, který pro letošek favorizuje ještě CDN77, Futurelytics, Brand Embassy a brněnský ORM Designer.

Ani Slováci se neztratí

Česká a slovenská startupová scéna je tradičně propojená a tak neškodí kouknout ani tam. “Určitě Relbit. Teď to zkouší open sourcovou cestou, ale brzy by měl přijít větší release a získávání dalších peněz. Zatím mají seed investici kolem 200 tisíc eur,” tvrdí Juraj Duriš z 42angels.

Ondřej Bartoš si také přihřívá svou slovenskou polívčičku v podobě startupu Excalibur. Sledovat se každopádně vyplatí i aktivity Michala Trubana a jeho WebSupportu, který se loni dostal do žebříčku Deloitte jako osmá nejrychleji rostoucí technologická firma ve střední a východní Evropě.

Zároveň končí i první běh startupů ve Wayře, kde se urodilo pár nadějných projektů. Jako třeba BIG Launcher, který mimochodem favorizuje Jiří Štěpán z hradeckého Technologického centra, Datamolino nebo Lionexpo. A vypadá to, zatím neoficiálně, že pár z osmi přeživších firem čeká i nová budoucnost s novým investorem nebo přímo majitelem.

Investorský rozstřel

Ondřej Bartoš z Credo Ventures kope především za své ovečky a ke sledování navrhuje hlavně staré známé firmy, které by letos mohly poskočit na další level.

 • Socialbakers – Mají slušně našlápnuto. Rozhodně bych je sledoval a věřil, že zaznamenají další českou succes story.
 • Apiary.io – Věřím, že mají ohromný potenciál a správný mindset k jeho vytěžení.
 • Futurelytics – Zajímavost analýzy dat a jejích aplikací v byznysu bude jen stoupat.
 • Comprimato – Po loňském úspěchu akademického spin-offu COSE věříme (jako jeden z investorů), že naváží na tento úspěch.
 • Brand Embassy – Věřím, že se jim podaří navázat na úspěšné tažení Socialbakers.
 • Madfinger Games – Podle mého názoru bude velmi zajímavé sledovat, jak se brněnská herní štika vypořádá s úspěchem a růstem.

Startupy z jiného soudku navrhuje Michael Rostock Poplar. “U mě je to jednoduché, své tipy podkládám penězi,” tvrdí investor a předkládá následující seznam:

 • Bizbox.cz – Globálně škálovatelný e-commerce nástroj. Očekávám letos zisk a expanzi do ciziny.
 • Profitup.co.uk – Už teď expandují do ciziny a mohli by zdvojnásobit obrat.
 • Takeplace.cz – Software na organizaci eventů.
 • Chefcando.com – Úplně nový koncept luxusního cateringu s globálním potenciálem.
 • Ginasoftware.com – Zajímavá technologie, která se letos musí prosadit v zahraničí.
 • Cool-ticketing.com – Nový koncept prodeje lístků.

Z drsného severu se svými tipy přispěl i Ondřej Raška z Mitonu. Ten doporučuje sledovat především rozvoj nákupních klubů.

 • Prodeti.cz a Bonami.cz – Kluby rostou každý měsíc o desítky procent. Jak se bude vyvíjet rok 2014, kdy začnou otevírat katalogy bez registrace?
 • Skrz – Letos budou přibývat slevy z dalších on-line i off-line zdrojů.
 • Bazarobot – Jak se jim povede vyladit proces a ziskovost na logistice?
 • Designeros – Podaří se jim růst? A co vytěží z asijské expedice?

Se svou troškou do startupové mlýnice přišel nakonec i bývalý šéf StartupYardu Nikola Rafaj. I on se na scénu podíval jinou optikou. “Radši bych šel po jménech, než po samotných projektech,” uvedl svůj seznam.

 • Adam Kurzok – Má čich na nové věci hned v začátku, dřív než se stanou předmětem zájmu ostatních, a nyní rozjíždí několik zajímavých projektů.
 • Oliver Dlouhý – Skypicker jede, získali investici a nakoupili několik doplňujících projektů, cestování potřebuje změnu.
 • Lukáš Stibor – Cleevio dělá výborné věci, když trochu zúží počet aktivit, něco z toho určitě vyjde.
 • Michal Illich – Michal má už dlouho rozjetých více projektů (FlowReader, Testomato), je čas sklízet.
 • Karel Obluk – Karel má velkou chuť dělat nové věci, s novým fondem ho bude hodně zajímavé sledovat.
 • Abdoc boys – Je čas sklízet, vloni se obrovsky nadechli, z drobných projektů můžou jít do velkého.
 • …a hlavně desítky zatím neznámých lidí, kteří všechny překvapí!

Total
0
Shares
Další články