20 projektů, ze kterých si bude vybírat pražská Wayra

Otevření pražské pobočky globální sítě akcelerátorů Wayra už je konečně na spadnutí a ještě tento týden budeme vědět, které týmy si vybojovaly účast. Vybírat se bude z celkem 20 firem, jejichž seznam už máme k dispozici, uspět ale může nanejvýš deset z nich. Schválně s námi můžete tipovat, které to budou, a které skoro určitě ne…

Big Launcher

Web: biglauncher.com

Alternativní uživatelské rozhraní pro Android, které je přizpůsobené pro lidi se špatným zrakem či jinak sníženou schopností ovládat moderní technologie. Česká služba už má za sebou řadu domácích úspěchů (Startup Show, SV Startup Camp) a těší se slušnému zájmu o licence ze strany operátorů či výrobců. Její tvůrci se nyní poohlížejí po investici a Wayra by mohla být zajímavou odpovědí.

CarLock

Web: carlock.rs-5.net

Systém na ochranu aut založený na GPS sledování polohy a chytré mobilní aplikaci na první pohled ani podle informací na webu nevypadá jako nic nového, ale určitě bude mít nějaký ten trumf v rukávu, když už se dostal tak daleko – ať už zajímavou technologii, zkušený tým nebo něco jiného. Rádi se necháme překvapit.

CleverFrogs

Web: cleverfrogs.com

Tahle služba staví na pojmu “social feedback management”, což v tomto případě v praxi znamená to, že do provozoven zákaznicky orientovaných firem umisťuje tablety, skrze něž mohou získávat zpětnou vazbu od svých zákazníků. Taková digitální kniha přání a stížností, ovšem schopná automaticky vyhodnocovat získaná data.

eBookEater

Web: ebookeater.com

Další český zástupce. eBookEater chce posunout trh s elektronickými knihami směrem k freemium a subscription modelu. Jeho tvůrci stojí i za aktuálně chystanou službou Molo7 a dalšími projekty, takže uvidíme, jestli to budou všechno stíhat.

e-Qbook.com

Web: e-qbook.com

Elektronický stavební deník e-Qbook pomocí mobilní aplikace a on-line přístupu k datům umožňuje kontrolu stavby v reálném čase a tím hlídá kvalitu prováděných stavebních prací, prací subdodavatelů, použitých stavebních materiálů a termínů výstavby. Na webu se toho o něm můžete dozvědět víc než dost, v téhle branži se ale moc neorientujeme.

Excalibur

Web: xclbr.com

Otázka internetové bezpečnosti a kvality hesel se týká skoro každého prakticky denně. A když s tím chcete něco dělat, většinou skončíte na tom, že skutečně bezpečná řešení nikdy nejsou uživatelsky přívětivá. Vítěz slovenských Startup Awards Excalibur udělá ultimátní univerzální klíč k webu z vašeho telefonu s pomocí poměrně zajímavého řešení.

Indoor Localization

Web: terratrix.com

Z domácích vod pochází také společnost TerraTrix, která se zabývá velmi přesnou (do jednoho metru) lokalizací a navigací uvnitř budov nebo větších komplexů s pomocí chytrých telefonů. Ať už s cílem ukázat cestu, koordinovat pohyb s dalšími lidmi nebo cílit reklamu.

Invoice by square

Web: bysquare.com

Slovenský tým se snaží překlenout propast mezi elektronickými a papírovými fakturami a podle vlastních slov vytvořit “elektronické faktury na papíře”. Jde na to jednoduše a přímočaře – s pomocí QR kódů. Přímo do nich ukládá potřebné platební údaje a umožňuje je velice rychle a bez chyb zpracovávat.

JellySit

Web: jellysit.com

Pod tímhle názvem se po přesměrování trochu překvapivě skrývá projekt Hlídačky.cz, který najdete v aktuálním běhu akcelerátoru StartupYard. Ještě se budeme muset vyptat, co to vlastně znamená. Služba řeší problém s hlídáním dětí a jednoduše propojuje rodiče s prověřenými hlídačkami, přičemž má ambice činit tak v budoucnu globálně (ale kdo je dnes nemá, že…).

Linxy

Web: linxyapp.com

Aplikace pro iPhone využívající rozšířenou realitu je vlastně chytrou encyklopedií a slovníkem v jednom. Když při čtení knihy nebo časopisu narazíte na něco, o čem byste chtěli vědět více, stačí na to namířit kameru svého telefonu a ihned budete mít k dispozici podrobnější informace nebo třeba překlad neznámého slova. Aplikace funguje plně offline a podle očekávání se opírá především o projekty obsahující slovo “wiki”.

Mapilary

Web: mapilary.com

Na webu toho zatím moc nenajdete, respektive nic, ale podle krátkého popisu služba nabídne navigaci pro lidi, kteří se chtějí sejít, navrhne jim místa pro setkání a nabídne informace o poloze a pohybu.

Mapz

Web: mapzproject.org

I tady si budeme muset vystačit se zaslaným stručným komentářem. Mapz budou nabízet vzdálenou asistenci v reálném čase pro lidi se špatným zrakem s pomocí chytrého telefonu, aby jim “pomohly žít ve světě vytvořeném pro lidi s funkčním zrakem”.

Membelio

Web: membelio.com

Do světa e-commerce zase míří služba Membelio, která chce nabízet řešení vše v jednom, abyste mohli “ovládnout jakýkoliv region”. Zatím nevíme jak, obecné informace mluví pouze o “perfect system and consultancy services for everything you may need”. Jinými slovy, nevíme nic :).

Networker

Web: getnetworker.com

Nástroj pro pořadatele nejrůznějších akcí a jejich návštěvníky má za cíl pomoci prolamovat ledy (a že bychom s tím u nás potřebovali pomoc jako sůl), doporučovat relevantní lidi a podporovat vzájemná setkání stejně jako nezbytný follow-up. Služba už uspěla na vídeňském Betapitch a Startup Weekendu v Košicích a určitě si ji rádi vyzkoušíme.

ONXPO

Web: onxpo.com

Do podobné oblasti spadá i Onxpo, spíše než o networking jde ale v tomto případě o výstavy a vystavovatele. Komplexní aplikace nabízí řešení celé řady problémů, od registrací a seznamů účastníků, přes poskytování informací o návštěvnících a usnadňování obchodních schůzek, až po sociální sítě či analytiku.

ProfitUp

Web: retail.bi

Slovenské business intelligence řešení (samozřejmě v cloudu a v podobě aplikace) zaměřené na různé segmenty retailu, především módu, potraviny, specializovaný prodej a naopak masový prodej. Jeho hlavními zbraněmi má být snadné nasazení, dostupnost, jednoduché ovládání a reakce na potřeby daného odvětví. Možná to nezní jako velká prča, ale byznys by to mohl být slušný.

TrashOut

Web: trashout.me

Mno, tohle je naopak možná celkem zajímavý sociální projekt, ale na byznys to nevypadá. Možnost s pomocí mobilní aplikace nahlašovat nelegální skládky a pomáhat tak v rámci globálního projektu s jejich odstraňováním nebude pro každého. Nicméně, nemusí to být špatný první krok k něčemu dalšímu, co už by investici ze strany Wayry třeba ospravedlnilo.

WOPPA

Web: woppa.org

I poslední projekt v našem seznamu se honosí bohulibým cílem – motivovat mladé lidi k tomu, aby ve svém životě dosáhli co nejvíce. Woppa jim k tomu slouží coby webová platforma sdružující aktuální informace o stážích či studijních příležitostech. Ani tady asi monetizace skrze placená členství pro organizace nebude žádná sranda.

Total
0
Shares
Další články