11 miliardových startupů, o kterých jste možná neslyšeli

Kolegové z Wall Street Journal dali dohromady zajímavý žebříček mediálně příliš neznámých, ale o to nadupanějších startupů z celého světa. A jak vidno, v Číně dříme velký potenciál.

Začneme od konce žebříčku “nejslabším” Coupons.com z Kalifornie. Už šestnáctiletá firma je oceňována na jednu miliardu dolarů. Server se nikam moc necpe, tedy kromě burzy. Očekává se tak, že by jeho hodnota mohla růst. Přeci jenom za prvních devět měsíců loňského roku vydělal 115 milionů.

Těsně před ním se umístili čínští Sogou s hodnotou 1,2 miliardy. Pekingský vyhledávač umí hledat texty, obrázky, hudbu i mapy. Firma se chlubí tím, že sleduje mallware a dohazuje uživatelům jen čisté stránky. Pokud vám stránka náhodou bude něco připomínat, tak je to určitě jenom náhoda.

sogou
Jedenapůlmiliardoví Fanatics z floridského Jacksonville už mají na internetu také odslouženo. Dresy a ostatní sportovní merchandising prodávají Fanatics Inc už od roku 1995. Jen o čtyři roky mladší jsou Jawbone se stejnou hodnotou. Předbublinová technologická firma původně dělala sluchátka pro armádu. Dnes její bezdrátové vychytávky využívají hudební fanoušci, ale třeba i běžci, kteří si musí měřit tep a rychlost na každém kroku.

Na sedmou příčku se vyšvihli Legendary Entertainment se po necelých devíti letech existence vyšplhali také na jeden a půl miliardy. Produkční společnost, která se jako jedna z prvních nebála a zkusila zapojit do hollywoodského šílenství hedgové fondy. Výsledkem je třeba The Dark Knight trilogy, Godzilla nebo sparťanské 300. Takže to asi funguje.

Šestí už jsou první zástupci ze Silicon Valley. Čtyři roky staří Stripe se oceňují na 1,8 miliardy a jejich software pomáhá firmám s mobilními a karetními platbami.  Vzhledem k tomu, že mobilní platby budou jedním z trendů letošního roku, dá se očekávat, že hodnota Stripe ještě poroste.

Od pátého místa žebříčku WSJ už jsou firmy, jejichž pověst a výsledky vygenerovaly hodnotu vyšší než dvě miliardy. Woodman Labs možná na první poslech nikomu nic neřekne, ale co GoPro? To už je jiná, ne? Nejprodávanější kamera světa a cen 2,3 miliardy dolarů.

Ke třem miliardám se vyšplhala hodnota Bloom Energy. Firma vyrábí palivové články Bloom Boxes, které vyrábí čistou energii. První zákazníci startupu jsou velké korporace jako Walmart, Federal Express nebo Coca Cola. Experimenty s Bloom Energy vyjdou draze, ale mají velký potenciál. A vzhledem k posledním nákupům Googlu by mohlo být ještě v kalifornském Sunnyvale veselo.

Bronzovou příčku drží pecka z Berlína. Zalando je online obchod s oblečením, který funguje hned ve čtrnácti zemích Evropy. Zakladatel Robert Gentz přitom na začátku chtěl jenom prodávat luxusní boty – 4,9 miliardy.

Stříbro jde ale zase zpátky do Kalifornie, a to přímo do epicentra. Palantir z Palo Alta má na svědomí software pro třídění informací. Velká data už díky Palantiru zpracovávají třeba i američtí mariňáci.

palantir

A jako perlička na dortu je tu čínské Xiaomi. Desetimiliardová mobilní pecka loni prodala 18,7 milionů levných smartphonů a podle některých může být hrozbou i pro Apple. Navíc má plný přístup na domácí, čínský trh. Projekt už přilákal i  západní manažery. S mezinárodní expanzí mu pomáhá třeba Huba Barra, bývalý šéf Androidu.

 

via BI, WSJ

Total
0
Shares
Další články