101touch: klávesnice, jakou jste vždycky (ne)chtěli

Český nápad jménem 101touch se snaží změnit způsob, jakým funguje klávesnice k počítači. Jde o maximálně přizpůsobivou klávesnici, jíž autoři teď chtějí vybrat peníze na dokončení vývoje a start výroby na portálu pro komunitní financování Kickstarter.

Český nápad jménem 101touch se snaží změnit způsob, jakým funguje klávesnice k počítači. Jde o maximálně přizpůsobivou klávesnici, jíž autoři teď chtějí vybrat peníze na dokončení vývoje a start výroby na portálu pro komunitní financování Kickstarter.

Píšete na klávesnici všemi deseti, tvoříte hromady textu a napsat cokoli dovedete poslepu? Pak rozhodně není klávesnice 101touch od stejnojmenné české společnosti pro vás. Ostatně, asi ani tento relativně krátký článek bychom na ní nejspíš psát nechtěli.

Jenže pokud vás stejně jako autory štve nepřizpůsobivost klávesnice individuálním potřebám uživatelů, nekonečné množství klávesových zkratek v aplikacích a v podstatě jednoúčelové zaměření klasických klávesnic, pak je to pro vás ideální řešení.

Tedy, teprve bude. Klávesnice 101touch, která je vlastně jením velikým dotykovým displejem, je totiž teprve ve vývoji. Autoři projektu mají zatím k dispozici prototyp, který je složen ze dvou displejů, reálná klávesnice bude jednolitou dotykovou plochou. Na definitivní komerční rozjezd svého projektu chtějí vybrat peníze na portálu Kickstarter.

Cíl mají ambiciózní, do 10. ledna 2015 chtějí vybrat 180 000 liber. Svým příspěvkem si přitom můžete zajistit přednostní dodávku nové klávesnice. Předpokládané datum dodání je listopad 2015.

101touch

Ceny nejsou nízké, pro nejrychlejší na Kickstarteru začínaly na 99 librách, ale nejlevnější úrovně už jsou rozebrány. Standardní cena, která bude trvat po celou dobu kampaně, je 170 liber, tedy asi 6 000 korun. To je za klávesnici, na které se nebude asi úplně pohodlně psát, docela hodně. Jenže na druhou stranu si již pak nemusíte pořizovat žádné další vstupní zařízení pro práci s celou řadou profesionálních programů.

A co že vlastně má klávesnice 101touch umět? V podstatě cokoli si dovedete představit. Díky tomu, že klávesnice je jeden velký displej, lze rozložení měnit úplně libovolně. Ve hrách se tak mohou zobrazovat jen ovládací prvky, ty si navíc bude moci uživatel patřičně nadefinovat. Vývojáři se prý náramně bavili při vymýšlení různých druhů rozložení ovládacích prvků. Krom klasické klávesnice tak vymysleli třeba dětskou klávesnici, klávesnici pro práci s grafickými programy, mixážní pult nebo třeba specifickou plochu pro ovládání hry Warcraft III.

perif_photoshop_dark

Navíc pro klávesnici autoři připravili i aplikační obchod, takže další druhy rozložení budou moci připravovat vývojáři po celém světě. Jejich práce by měla být zjednodušena tím, že za softwarový základ posloužilo jádro operačního systému Android.

Možná si teď nadšený čtenář říká, že taková klávesnice nebude fungovat s každým počítačem. Ale to se, alespoň podle autorů, mýlí. K jejímu používání nebude potřeba žádný speciální software na daném zařízení. Na vývoji bylo právě toto nejkomplikovanější, výsledkem je softwarový emulátor, který umožní připojit klávesnici prakticky k čemukoli. Vývoj prototypu zabral asi rok a půl. A téměř rok si ještě na sériovou verzi počkáme, pokud bude kampaň úspěšná.

product_HOME_01

Za celou záležitostí stojí relativně malý tým lidí. Původními zakladateli projektu jsou Jiří Zeroni, Genarro Pellone, Martin Turčík a Zdeněk Motyčka, kolegové, přátelé a nadšenci z Liberce. Později se přidali programátor Vladislav Skoumal a grafik Lukáš Burda. Za účelem startu projektu na Kickstarteru pak byla založena pobočka v Británii, o jejíž chod se starají Marie Leigh a Jerry Jaroš.

Budeme jim držet palce, i když jejich klávesnice nejspíš není náš šálek kávy – jako pisálkové potřebujeme pevnou klávesnici s jistým stiskem a přiměřenou mechanickou odezvou. To zatím 101touch nenabídne – při psaní dovede jen při doteku vibrovat nebo může vydávat zvuky. Ovšem všem, kdo pracují třeba s grafikou, hudbou, stříhají video nebo prostě jen intenzivně hrají různé hry, by mohla chystaná novinka více než vyhovovat.

A taky je to tak trochu klávesnice pro generaci našich dětí. Mrňata všude na světě se s dotykovými prostředími sžívají nebývale rychle a snadno.

Slabikar

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nový český projekt umožní snadno pomáhat ve svém oboru

Neziskový projekt Um sem um tam propojující profesionály a neziskové organizace oficiálně spustil svůj provoz. Vznikl v rámci letošního Social Innovation Campu a za cíl si klade umožnit profesionálům v různých oborech využít svých schopností pro jednorázovou pomoc vybrané neziskové organizaci, byť jen na pár hodin. Konkrétní projekty si každý může vybrat sám podle zaměření i časové náročnosti.