100 nejdražších startupů světa. Časy se mění

Jaké startupy si nejlépe vedou v žebříčku sestaveném podle jejich aktuální finanční hodnoty? Jako každý rok publikoval Sillicon Alley Insider žebříček stovky nejcennějších startupů. Přinejmenším první čtyřka rozhodně nikoho nepřekvapí, ale kdo jsou ti ostatní?

Nejprve trochu historie, žebříček SAI vyšel poprvé před třemi lety a tehdy obsahoval 25 jmen. Další rok už to bylo 50 startupů a loni se rozrostl dokonce na 100. Obsahuje pouze ty společnosti, které se pohybují v digitálním prostředí a nejsou veřejně obchodované. Z druhého důvodu od loňského vydání vypadly například Pandora a LinkedIn, které se mezitím vydaly směrem do New Yorku na burzu. Celá řada dalších společností stoupala či klesala, dostala se do žebříčku nebo z něj vypadla, a tak se hned po představení TOP 5 podíváme i na několik zajímavých jmen na méně výrazných pozicích.

Facebook, Zynga, Groupon

Minimálně první čtyři společnosti budou vsichni naši pravidelní čtenáři znát a určitě je ani trochu nepřekvapí. S ohromným náskokem vede Facebook, který za poslední rok raketově vzrostl a vyšplhal se až na 80 miliard dolarů. Největší sociální síť není na prvním místě tohoto žebříčku žádnou novinkou, vede ho již od debutového ročníku 2008. Zatímco v roce 2009 jí na první místo stačilo “jen” 6,5 miliardy dolarů, v roce 2010 si polepšila na 25 miliard.

Společnost, která se umístila druhá, je našim čtenářům také velmi dobře známá, trochu překvapivá ale může být cena, pod níž je v žebříčku uvedena. Zynga byla totiž ohodnocena na 11 miliard dolarů, více než dvojnásobek oproti loňským 5 miliardám. Třetí Groupon si odnesl ocenění na 10 miliard dolarů, pětinásobek oproti 2 miliardám o rok dříve.

TOP 3 stojí na Facebooku

U obou těchto společností, Zyngy na druhém i Grouponu na třetím místě, je svým způsobem zajímavé, že právě úspěch Facebooku umožnil jejich vlastní růst. Ten v případě Zyngy není jinak představitelný vůbec, v případě Grouponu by bez virálního šíření nabídek přes největší sociální síť byl rozhodně o hodně složitější. TOP 5 uzavírá Dropbox, služba pro zálohování a sdílení dat na cloudu. Porota ve složení Henry Blodget, Alyson Shontell a Nicholas Carlson jej ocenila na 4 miliardy dolarů.

Zajímavá jména ovšem zdaleka nekončí. Laskavý čtenář jistě zná Wikipedii, která ačkoliv působí jako jakýsi veřejný projekt, spadá majetkově do kategorie soukromě vlastněného startupu. Wikipedia si shodně jako Dropbox odnesla ocenění 4 miliardy dolarů, na rozdíl od výše zmíněného ale meziročně klesala a vzhledem ke své neziskovosti pravděpodobně bude klesat i nadále. Na osmém místě byl největší konkurent Grouponu, americký slevový server Living Social (3 miliardy), jedenáctý se umístil portál Hulu, služba pro přehrávání videa na vyžádání.

Kdo je dál?

Kolem 1,6 miliardy dolarů stojí platební Square, služba pro přijímání platebních karet pomocí chytrého telefonu kdykoliv a kdekoliv. Finské Rovio, tvůrce populární hry Angry Birds, obsadilo patnácté místo, Mozilla vlastnící prohlížeč Firefox šestnácté. Foursquare se chlubí místem číslo 32 a pět míst před koncem TOP 100 je aplikace Instagram sloužící pro sdílení fotografií přes chytré telefony.

Při pohledu na historický vývoj žebříčku je zajímavé například srovnání celkové hodnoty první desítky. Zatímco v roce 2008 bylo deset nejdražších startupů oceňováno na 38,75 miliardy dolarů a v roce 2009 jen na 31,6 miliardy, loni už to bylo 54,5 miliardy a letos je to především díky Facebooku dokonce více než dvojnásobek, celkem 127,5 miliardy dolarů.

Nyní tedy už kompletní žebříček, který lze v původní podobě nalézt zde (autorům se ve zkrácené podobě přehodilo 12. a 13. místo, správně vypadá žebříček tak, jak je uveden zde). Odkazy vedou na detailnější informace o jednotlivých startupech na Bussiness Insideru:

Via BI

Total
0
Shares
Další články