Zuckerberg chce připojit k internetu všechny lidi na světě

Nový projekt Internet.org rozhodně nemá malé cíle. Jeho ambicí je připojit k internetu 5 miliard lidí, kteří k němu zatím nemají přístup. Připojení k internetu je lidské právo, tvrdí šéf Facebooku.

Světová populace má sice podle současných odhadů kolem 7.2 miliardy lidí, těch, kteří mají přístup k internetu, je ale podstatně méně. Podle odhadů Facebooku jen asi 2.7 miliardy, lehce přes třetinu populace. A právě to chce sociální síť změnit.

Pomoci má nové partnerství Internet.org, do kterého Facebook zapojil špičky telekomunikačního průmyslu. Kromě Facebooku se jako zakládající členové účastní Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm a Samsung. Iniciativu ohlásil na Facebooku přímo jeho šéf Mark Zuckerberg.

internet1

“Všechno, co kdy Facebook udělal, mělo za cíl dát lidem na celém světě možnost propojovat se,” říká Mark Zuckerberg. “V rozvojových zemích ale existují velké bariéry, které brání připojení k znalostní ekonomice. Internet.org svolává globální partnerství, které bude spolupracovat, aby tyto bariéry překonalo, včetně zpřístupnění internetu pro ty, kdo si ho nyní nemohou dovolit.”

Projekt, v jehož rámci budou zapojené společnosti spolupracovat s dalšími velkými hráči, vládami státu, a vytvářet společně projekty a sdílet znalosti, se má soustředit na tři základní oblasti:

  • Dostupnost – zahrnuje snížení ceny dat, kvalitnější chytré telefony za nižší ceny a projekty mobilních operátorů, které přivedou internet tam, kde v současnosti je dostupný špatně nebo vůbec.
  • Efektivita – přenos dat je jedním z nejvíce omezujících faktorů, pomoci přitom může nejen budování výkonnějších sítí, ale také efektivnější způsoby komprimace dat, které se stejně vyspělou sítí přenesou více informací. Patří sem ale také způsoby, jak vytvářet aplikace tak, aby jejich potřeba datových přenosů byla co nejnižší.
  • Funkční obchodní modely – bez obchodního modelu, kterým by bylo možné služby průběžně financovat, ovšem ani sebelepší technologie nestačí. Iniciativa Internet.org chce přijít s úplně novými obchodními modely, které umožní přístup k internetu širšímu okruhu světové populace.

internetorg

Je jasné, že aktivity těchto společností nebudou jen pro čiré dobro lidstva. Tím, že zařídí dalším 5 miliardám lidí přístup k internetu, pomáhají získat nové trhy a zákazníky především sami sobě. Na druhou stranu o tom, že přístup k webu je pro lidskou společnost přínosný nejen ekonomicky, ale i politicky a sociálně, dnes pochybuje jen málokdo. Iniciativa Internet.org by tak v případě, že se jí skutečně podaří ambiciózní cíl naplnit, měla být prospěšná všem.

Via Facebook

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Tumblr pokryje volební debaty v USA pomocí živých GIFů

Od zítřka začíná série amerických předvolebních prezidentských debat, v nichž se třikrát za sebou utkají současný prezident Barack Obama a jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney. Díky přímým přenosům na YouTube můžete být u toho, díky GIFům z Tumblr můžete mít památku a taky spoustu zábavy.