Zloduši třeste se. Šéf Redditu svolal Ligu na ochranu internetu

Zrod projektu Internet Defense League inspirovaly protesty proti zákonům SOPA a PIPA z počátku tohoto roku, podpořené pozdějšími pokusy prosadit diskutabilní legislativu, především dohodu ACTA a aktuální americký návrh zákona CISPA. Liga na ochranu internetu chce mít neustále připravený systém, díky němuž by mohla v libovolnou chvíli vyhlásit do světa, že existuje problém, a také poskytnout návod, jak se lidé mohou podílet na jeho řešení.

Internet never loses

Pro ty, kdo by se chtěli zúčastnit, je postup relativně snadný. Liga má pro všechny spřátelené weby připravený speciální kód, který vloží do stránky stejně, jako například frame pro zobrazování display reklamy nebo sociální plugin. Ve chvíli, kdy se objeví problém, který je třeba společnými silami řešit, kód se aktivuje a zobrazí banner s důležitými informacemi a odkazem na další detaily. V záloze je pak ještě další postup, a to rozesílání kódu majitelům webů e-mailem. To pro případy, kdy banner nestačí a cílem by byl třeba další blackout internetu.

Liga na ochranu internetu

„Až to přijde, vymyslíme něco aktuálního, a bude to nějaký skutečně jednotný a burcující postup,“ říká Tiffiny Cheng z organizace Fight for the Future. „Pracujeme na nástrojích a formách protestu, které umožní virální organizaci. To byl způsob, jak začaly protesty proti SOPA, a důvod, proč se tolik rozrostly.“

Ohanian projekt v narážce na známého hrdinu Batmana přirovnává k „netopýřímu signálu pro Internet“ a říká: „Lidé, kteří chtějí být v obraze, uvidí, že netopýří signál je aktivní. To znamená, že je na čase konat. Ať už vlastníte jakoukoliv stránku, je to způsob, jak můžete být upozorněni na to, že se něco děje, a jak podniknout nějaké základní kroky. Pokud se nám podaří sjednotit všechny, kdo mají zájem, počet účastníků exploduje.“

Cílem jsou tisíce spřátelených stránek

Liga na ochranu internetu prozatím čítá diskuzní server Reddit, stránku pro hostování obrázků Imgur, organizaci Electronic Frontier Foundation, síť virálního obsahu Cheezburger Network, společnost Mozilla a neziskovou organizaci Public Knowledge. Do splnění cíle, kterým je získat tisíce zúčastněných webů, je ovšem stále ještě daleko.

Současnou největší starostí je návrh zákona CISPA, který stále ještě čeká na své projednávání v americkém senátu. V rámci boje proti němu spustila organizace Fight for the Future webovou stránku Privacy is Awesome. Boj za svobodný internet ale podle Ohaniana není záležitostí výhry nad jedním či dvěma návrhy zákonů. Skutečnou výzvou je podle něj vytrvalost a odhodlanost nenechat projít postupné drobnější změny jednotlivě umístěné v menších zákonech.

Via Forbes