Zkontrolujte si bezpečnost svého profilu na Facebooku

 

Ne všichni uživatelé Facebooku jsou asi už tak daleko, aby si připustili prohlášení Marka Zuckerberga, že věk soukromí je už minulostí. Vlastně asi žádného takového neznáme. Zatímco to Facebook i sám Zuckerberg pořádně schytávají od médií i různých sdružení a padají slova jako arogance, pohrdání, zneužití nebo hrozba, přeci jen se objevují i vyloženě praktické věci. Jednou z nich je i jednoduchý bezpečnostní nástroj od skupiny s všeříkajícím názvem ReclaimPrivacy.org.

Kde nechal tesař díru

Aplikace prozkoumá profil z několika klíčových hledisek. Zaměří se na osobní informace a způsob jejich sdílení, prozkoumá všechny aplikace, prověří přátele a nebezpečí z jejich strany i všechny další potencionální hrozby včetně kontroverzní funkce Instant Personalization. Autoři prohlašují, že se nikdy nedostanou k uživatelským informacím a nikdy je nebudou žádným způsobem sdílet – vše se odehrává jen přímo v uživatelově profilu.

Jak na to

Použití je poměrně jednoduché: stačí si otevřít stránku se svým facebookovým profilem a do příkazového řádku pak nahodit tento odkaz na danou aplikaci. Hned se spustí sken, který po chvíli doporučí vhodné změny. Není to vlastně nic převratného, ale ruku na srdce – kdo z nás se nad nastavením soukromí někdy doopravdy zamyslel a prozkoumal všechna jeho zákoutí? Výsledek je každopádně srozumitelný, poměrně přehledný a dobrému pocitu určitě prospěje.

Pokud vás pomalu ale jistě se rozplývající iluze soukromí znervózňuje, nebo jste naopak až příliš v klidu, rozhodě doporučujeme také tento článek o tom, jak se zdánlivě soukromé statusy neinformovaných uživatelů nebezpečně šíří internetem. Je to docela síla… A kde je vaše hranice toho, co si Facebook ještě smí dovolit? Nebo je to všechno jenom hysterie?

Via RWW