Ze zákulisí Facebooku: Tlačítko Dislike, tajný pokoj a firma na výrobu plakátů

Věděli jste, že Facebook ve skutečnosti je společností na výrobu plakátů řízenou Benem Barrym? Ve včerejší veřejné diskuzi s uživateli Redditu to odhalil zaměstnanec společnosti Bob Baldwin. Kromě toho se také přiznal, že v minulosti navštěvoval tajný pokoj v sídle sociální sítě, a abychom šli i na trochu vážnější notu, znovu vyvrátil, že by se někdy mělo objevit tlačítko Dislike.

Skutečně velká diskuze o Facebooku nás sice čeká až příští týden, kdy má na Redditu v rámci formátu Ask Me Anything odpovídat COO sociální sítě Sheryl Sandberg, zajímavá rozhodně byla i ta včerejší od Boba Baldwina. Bob je programátor, který ve Facebooku je od roku 2009 a v minulosti pracoval na mnoha uživatelských funkcích, namátkou skupinách, událostech, fotkách, zprávách, místech a dalších. Navíc v minulosti organizoval několik hackathonů Facebooku, událostí, ze kterých pochází velká část nových funkcí.

Řeč se točila kolem různých témat, například toho, jaký je dobrý směr pro vývojáře, pokud chtějí mít v budoucnu kvalitní uplatnění (prý vynechat web a soustředit se na Android a iOS). Nás ale zaujaly nejvíc tyto:

  • Podle Baldwina jsou funkcí, na které pracoval a je na ni nejvíce pyšný, skupiny (Groups). Ty prý byly po svém spuštění uživatelsky vůbec nejrychleji rostoucí novinkou sociální sítě.
  • Naopak nejobtížnější byla práce na otázkách (Questions), a to proto, že byly natolik specifické oproti jiným typům obsahu, že kolem nich bylo těžké vybudovat komunitu. Otázky na tyto problémy nakonec doplatily, Facebook je sice nezrušil úplně, ale dočkaly se odsunutí na vedlejší kolej – dnes je mohou využívat pouze stránky, nikoliv běžní uživatelé, a navíc jsou v nabídce částečně skryté.
  • Možná jste si všimli, že z uživatelských profilů zmizely boxy událostí. Podle Baldwina ale nejde o trvalou změnu, Facebook pouze v této funkci objevil chybu a události stáhnul do doby, než ji odstraní. Protože ale Baldwin není členem týmu, který má tuto záležitost na starosti, nebyl schopen říci, kdy se události do Timeline vrátí.
  • Zajímavě se vyjádřil i k tomu, co bylo v minulosti největší chybou Facebooku. Údajně šlo o kopírování jiných aplikací. Společnost se prý již naučila, že při tvorbě nových funkcí není dobré se řídit tím, jak vypadají u konkurence, protože jejich podoba pro uživatele na Facebooku často není tou správnou. Historicky sociální síť dosahovala lepších výsledků, když se drželi její lidé vlastní intuice a novinky tvořili a implementovali úplně po svém.
  • Řeč se stočila i na aplikaci, s jejíž pomocí lze na Facebooku chatovat, konkrétně na ten její prvek, který ukazuje, kdy si adresát odeslanou zprávu přečetl. Tato funkce je čas od času kritizována s tím, že nutí příjemce rychleji reagovat (či vůbec reagovat) a nemůže se tvářit, že zprávu nezachytil, ale podle Baldwina pro většinu uživatelů zvyšuje spolehlivost chatu.
  • Baldwin opět, a doufejme, že i pro ty nejnepoučitelnější uživatele snad nadobro, vyvracel, že by se na sociální síti kdy mělo objevit tlačítko Dislike. Ve Facebooku je snaha zdůrazňovat pozitivní interakce a nepřijde mu přínosné vytvářet funkci pro zdůrazňování těch negativních. V případech, kdy tlačítko Dislike skutečně dává smysl, například pokud někoho z přátel postihne nějaký závažný problém nebo nešťastná událost, je prý ideální řešit to povzbuzujícím komentářem.
  • A nakonec to nejdůležitější. Facebook prý ve svém sídle má tajnou místnost, do které se dá dostat z úplně prosklené kanceláře ve spodním podlaží. Je prý “hodně cool”, ale je v ní “trochu tma”.
  • A aby toho nebylo málo, jde primárně o společnost pro výrobu plakátů pod vedením Bena Barryho, jejíž aplikace pro social networking má prostě jen větší prostor v médiích.

Na úplný závěr ještě jedno upřesnění. Plánovaná AMA se Sheryl Sandberg, která měla proběhnout 10. dubna a byla vyvěšena několik dní, během dneška zmizela ze seznamu nadcházejících diskuzí. Zda došlo k jejímu zrušení, bude přesunuta, či jde pouze o chybu, si v tuto chvíli nejsme jistí. Doufáme ale, že nepůjde o první možnost, diskuze by to totiž byla určitě zajímavá.

Total
0
Shares
Další články