Z miliardové akvizice možná sejde, Waze se nechce stěhovat za Facebookem

Jednání mezi izraelských startupem Waze a americkou sociální sítí Facebook probíhají již nejméně dva týdny, podle zpráv izraelských médií se ale zasekly na mrtvém bodě. Facebook chce, aby se startup odstěhoval do jeho centrály v Menlo Park, Waze chce zůstat tam, kde je.

Mohla to být největší akvizice Facebooku v historii, nyní se ale zdá, že k ní nedojde vůbec. Ačkoliv důvody pro zájem o akvizici ze strany Facebooku určitě jsou, a z průběhu jednání se zdá, že o převzetí stojí i startup, vše se zaseklo na zcela základním problému – jaká bude budoucnost Waze ve vlastnictví Facebooku?

Zatímco Facebook chce, aby se startup stejně jako ostatní jeho akvizice přestěhoval do jeho centrály v Kalifornii, a podmiňuje tím prý jeho převzetí, Waze to odmítá. V Izraeli, kde v současnosti sídlí, má vývojové centrum se stovkou zaměstnanců, které nechce opustit. Stěhování odmítá jak trojice spoluzakladatelů startupu (Ehud Shabtai, Uri Levine a Amir Shinar), tak jeho šéf Noam Bardin a někteří z investorů (jmenovitě Microsoft a izraelský Magma Fund). Naopak neizraelské investiční fondy BlueRun Ventures a Horizons, které dohromady vlastní přes 30 procent společnosti, akvizici i za stávajících podmínek podporují.

Cena za startup je podle izraelských médií stanovena na 850 milionů dolarů pro případ, že by se společnost do Facebooku stěhovat nemusela. Pokud by ke stěhování mělo dojít, mohla by se vyšplhat až na miliardu dolarů. Že by Facebook přistoupil na akvizici bez stěhování ale není příliš pravděpodobné, převzaté společnosti se totiž stěhovaly ve všech 36 případech předchozích akvizicí sociální sítě. A to včetně Instagramu, který nyní z centrály Facebooku funguje velmi nezávisle.

Via Ynet

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Druhý pokus o nejdelší volný pád historie už dnes!

Jeden z nejdéle připravovaných a nejdražších virálních počinů všech dob, ne-li ten vůbec nejdražší, se opět blíží. Po úterním nezdaru můžete přípravy na druhý pokus Red Bullu a Felixe Baumgartnera o seskok z více než 36 kilometrů začít sledovat již během dnešního odpoledne. A my ze všech sil držíme palce, aby se tentokrát Rakousku již podařilo vstoupit do historie marketingu a kosmického programu.