YouTube spustilo Trends. Vítejte ve virálním ráji

Na YouTube přibývá 35 hodin videa každou minutu. Probrat se vším balastem k něčemu zajímavému je nadlidský úkol a spousta lidí proto tyto stránky navštěvuje výhradně prostřednictvím odkazů od svých známých nebo při hledání něčeho konkrétního. Velkou změnu by v tomto směru mohl znamenat nový nástroj YouTube Trends, který dokáže všechna videa osekat na to momentálně nejzajímavější, nejoblíbenější a nejsdílenější.

Základním kamenem Trends jsou takzvaná 4 @ 4. Dvakrát denně, jednou ve čtyři odpoledne a jednou ve čtyři ráno, YouTube vybere čtyři nejžhavější videa, o nichž se mezi uživateli zrovna mluví. Nemusí to být nutně ta celkově nejsledovanější, roli hraje i sdílení na stránkách mimo YouTube nebo algoritmem vypočítaný virální potenciál. Musíme uznat, že to funguje docela dobře a nabízená videa stojí za to.

Tím to ale zdaleka nekončí. Pro představu se nejdřív podívejte na následující perfektní video, které zachycuje ducha nové služby, a hned pod ním i na méně stylové, ale zato informacemi nabité demo.

Kromě „čtyřky ve čtyři“ stránka zobrazuje i další seznamy aktuálně nejoblíbenějších videí a témat, umožňuje hledat populární obsah podle města nebo státu, protože co frčí ve Spojených státech, nemusí zrovna frčet třeba v České republice, a výsledky z jednotlivých zemí také lze vzájemně porovnávat. Centrální blog navíc přináší i obsáhlejší analytické články, které se zabývají úspěchem a pozadím nejúspěšnějších videí a jejich tvůrců.

Postupně mají přibývat další data v podobě poutavých vizualizací, tabulek a grafů, i širší nástroje umožňující nahlédnout pod pokličku ekosystému YouTube a vzniku virálního obsahu v naší kultuře. Prostě a jednoduše, teď už vám žádná chuťovka neunikne. Tak nashle ve čtyři.

Via ST