Youtube se chystá na prodej filmů

Aktuální hollywoodské trháky, klasické filmy nebo i jinak nedostupné nezávislé snímky, si možná brzy budeme moci půjčit přes Youtube. První informace o údajných jednáních se společnostmi jako Warner Brothers, Sony, Metro-Goldwyn-Mayer nebo Lionsgate se objevily už koncem minulého roku, nyní ale vše dostává konkrétnější a hlavně jistější podobu. A už nyní je jasné, že Youtube se rozhodně nechce držet při zemi.

Virtuální půjčovna

Jak by měl celý systém fungovat ukázal pilotní projekt spuštěný přibližně před týdnem, který se rozběhl ve spolupráci se slavným filmovým festivalem Sundance. Server svým návštěvníkům až do konce ledna nabízí ke stažení 5 nezávislých filmů z programu festivalu, za jejichž zpřístupnění na 24 až 48 hodin účtuje bez jednoho centu 4 dolary. Ceny by však ani u komerčních trháků nemusely být o mnoho vyšší, aby si udržely konkurenceschopnost.

Distributoři filmů si údajně budou moci sami určit, kolik budou za daný snímek vybírat, přičemž Youtube jen vyinkasuje úměrnou část coby poskytoval platformy a zákazníků. Všechna práva zároveň zůstávají jejich majitelům, server chce zůstat jen neutrálním zprostředkovatelem. Obsahově má půjčovna nabídnout vše od premiér horkých novinek, přes tvorbu individuálních filmařů až po produkci start-upů z oblasti nových médií, takže i rozpětí cen nejspíš bude poměrně široké.

Via BW