YouTube hodnotí své původní kanály, znovu podpoří třetinu

Je tomu rok, co portál YouTube představil svůj plán jak s pomocí speciálních kanálů s originálním původním obsahem přiblížit své služby tradiční televizi. Nyní přišel čas prvního zúčtování. Investice budou pokračovat do přibližně 30 až 40 procent z tehdy zřízených kanálů, což se blíží úspěšnosti televizních pořadů.

Dát divákům důvod vracet se častěji na YouTube, podpořit příjmy z reklamy, provést revoluci v obrazovém vysílání. To byly určitě některé z cílů, které portál YouTube měl, když loni spouštěl své tematické kanály s originálním, profesionálně tvořeným obsahem. Partneři v té době dostali na přípravu obsahu pro tyto kanály celkem 100 milionů dolarů, jednotlivé kanály obdržely investici až do výše 5 milionů. Dohoda zněla, že z příjmů z vysílání budou Googlu prostředky postupně splácet.

Po roce přichází čas zhodnotit, které investice fungují tak, jak je potřeba, a které mají výkonnost příliš nízkou. YouTube podle dostupných zpráv v příštích měsících obnoví investiční smlouvy se zhruba 30 až 40 procenty ze zřízených kanálů. Zbytek nechá volně fungovat dál, s tím, že příjmy z videí, která platforma spolufinancovala, půjdou i nadále na splácení investic. Nikdo tedy nebude kanály rušit, jejich majitelé pouze ztrácejí výhodu, kterou v penězích poskytnutých serverem YouTube měli.

Jak ale zmiňuje Janko Roettgers ze serveru GigaOm, nejde o žádnou tragédii. Naopak, podíl kanálů, do kterých se bude i nadále investovat, zhruba kopíruje úspěšnost, jakou mají v USA nové televizní pořady. U těch se po první vysílací sérii pokračuje v dalším natáčení pouze v 35 procentech případů (detaily zde). Podíl dál podporovaných kanálů by tedy naopak mohl znamenat, že zvolený model se televizi přibližuje i co do úspěšnosti, s jakou se obsahem daří oslovit diváky.

Na druhou stranu, zeptejte se sami sebe, zda některý z originálních YouTube kanálů sledujete, či zda znáte někoho, kdo se pravidelně na pořady na nich dívá. Pokud jste jako většina lidí, odpověď na obě otázky bude pravděpodobně záporná. Z tohoto úhlu pohledu to rozhodně nepůsobí, že by originální kanály na YouTube pro situaci na trhu znamenaly takový přelom.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook po odhalení výsledků posílil o pětinu (+infografika)

Ačkoliv úplně první reakce ihned po zveřejnění čtvrtletních výsledků Facebooku byla negativní a akcie si v takzvaném after-hours obchodování o pár procent pohoršily, nakonec vše dopadlo úplně jinak. Facebook zažil jedno z největších posílení od vstupu na burzu a zdá se, že investory přesvědčil především přístup Marka Zuckerberga.
Přečtěte si více

Pentagon investoval miliony dolarů do studia sociálních sítí

Jak se přes sociální sítě šíří informace? Jak lidé sociální sítě používají k organizaci demonstrací a protestů? A lze přes sociální sítě účinně bojovat proti nepravdám a dezinformacím? Americké ministerstvo obrany do hledání odpovědí na tyto otázky investovalo prostřednictvím organizace DARPA od roku 2011 minimálně 15 milionů dolarů.