YouTube hodnotí své původní kanály, znovu podpoří třetinu

Je tomu rok, co portál YouTube představil svůj plán jak s pomocí speciálních kanálů s originálním původním obsahem přiblížit své služby tradiční televizi. Nyní přišel čas prvního zúčtování. Investice budou pokračovat do přibližně 30 až 40 procent z tehdy zřízených kanálů, což se blíží úspěšnosti televizních pořadů.

Dát divákům důvod vracet se častěji na YouTube, podpořit příjmy z reklamy, provést revoluci v obrazovém vysílání. To byly určitě některé z cílů, které portál YouTube měl, když loni spouštěl své tematické kanály s originálním, profesionálně tvořeným obsahem. Partneři v té době dostali na přípravu obsahu pro tyto kanály celkem 100 milionů dolarů, jednotlivé kanály obdržely investici až do výše 5 milionů. Dohoda zněla, že z příjmů z vysílání budou Googlu prostředky postupně splácet.

Po roce přichází čas zhodnotit, které investice fungují tak, jak je potřeba, a které mají výkonnost příliš nízkou. YouTube podle dostupných zpráv v příštích měsících obnoví investiční smlouvy se zhruba 30 až 40 procenty ze zřízených kanálů. Zbytek nechá volně fungovat dál, s tím, že příjmy z videí, která platforma spolufinancovala, půjdou i nadále na splácení investic. Nikdo tedy nebude kanály rušit, jejich majitelé pouze ztrácejí výhodu, kterou v penězích poskytnutých serverem YouTube měli.

Jak ale zmiňuje Janko Roettgers ze serveru GigaOm, nejde o žádnou tragédii. Naopak, podíl kanálů, do kterých se bude i nadále investovat, zhruba kopíruje úspěšnost, jakou mají v USA nové televizní pořady. U těch se po první vysílací sérii pokračuje v dalším natáčení pouze v 35 procentech případů (detaily zde). Podíl dál podporovaných kanálů by tedy naopak mohl znamenat, že zvolený model se televizi přibližuje i co do úspěšnosti, s jakou se obsahem daří oslovit diváky.

Na druhou stranu, zeptejte se sami sebe, zda některý z originálních YouTube kanálů sledujete, či zda znáte někoho, kdo se pravidelně na pořady na nich dívá. Pokud jste jako většina lidí, odpověď na obě otázky bude pravděpodobně záporná. Z tohoto úhlu pohledu to rozhodně nepůsobí, že by originální kanály na YouTube pro situaci na trhu znamenaly takový přelom.

 

Total
0
Shares
Další články