Youtu.be, Goo.gl, Fb.me. Do módy přišlo zkracování

Ve světě zkracovačů příliš dlouhých linků začíná být pořádně nabito. Poté, co své aplikace v podobě Goo.gl a Fb.me nedávno představili Google a Facebook, dospěl nyní i portál Youtube k rozhodnutí, že potřebuje svůj vlastní zkracovač. Jeho princip je stejný jako u konkurentů – vložíte nějaký nechutně složitý a dlouhý odkaz, zmáčknete tlačítko a jako zázrakem vám vyleze link krátký a přehledný.

Klid před bouří

Youtu.be funguje pouze pro videoodkazy ze svého domovského serveru a cílí tak hlavně na (také poměrně novou) funkci AutoShare, která umožňuje přeposílání oblíbených videí na Facebook či Twitter. Není tedy přímým konkurentem Bit.ly, který do této oblasti přišel jako první, nabízí univerzálnější služby a je také integrovaným zkracovačem Twitteru. Tento mírumilovný stav však nejspíš nepotrvá dlouho.

Jako běžné uživatele nás konkurenční boj pochopitelně může jenom těšit. Ve chvíli, kdy se tato dosud okrajová oblast zájmu stává středem pozornosti největších hráčů, znamená to i velký příliv peněz a zajímavých inovací ve snaze přechytračit ostatní. Právě specialisté na propojování všeho se vším v podobě Google nebo Facebooku mohou zkracovače obohatit o řadu svých již fungujících služeb a posunout tím celý koncept o úroveň výše.

Co nás čeká a nemine

Jaké konkrétní plány zmíněné firmy mají a proč se na zkracovače vrhli jako slepice po flusu, o tom lze jen spekulovat. V současnosti se všechny omezují jen na základní funkci, tedy zkracování odkazů. Jejich enormní zájem ale jistě není náhodný a po nynějším prvním kroku, kterým je zajištění zkracovače pro vlastní služby a odstřižení parazitující konkurence, se možnosti bezpochyby budou rozšiřovat.

Význam zkracovačů rychle roste s tím, jak geometrickou řadou narůstá obliba sociálních sítí i jiných platforem pro sdílení odkazů na další internetový obsah. Nejde přitom jen o přehlednost a estetickou stránku, mnohé aplikace pevně omezují počet znaků v příspěvku podobně jako SMS a přerostlý link na tři řádky do nich prostě nenacpete.

Via Mashable