Vyzkoušeli jsme Hyperlapse: aplikaci Instagramu, která má natáčet profesionální časosběrná videa

Časosběrná videa se možná brzy rozšíří téměř do takové míry, jako selfiečka. Instagram totiž představil aplikaci Hyperlapse, která údajně dokáže to, co profesionální video vybavení v hodnotě 300 tisíc korun.

Hyperlapse využívá algoritmu z Instagramu a gyroskop, který vyrovnává obraz tak, aby výsledek vypadal třeba jako dílo Scorseseho. K dispozici je teď v App storu a Instagram dodává, že chce brzy vyvinout i verzi pro Android. To ale ještě bude zřejmě vyžadovat nějakou dobu programování, protože gyroskop zkrátka funguje jinak.

Uživatelé si pochvalují přívětivé ovládání i design. Aplikace totiž využívá celý displej telefonu a za běhu nabízí jen jediné tlačítko pro začátek a zároveň konec nahrávání.

Chytrá jak Horákyně

Pokud aplikace nemá dost světla, uživatele na to sama upozorní. Ale i v tmavém prostředí ho video nechá vytvořit. Po nahrání se dílo dá zrychlit až dvanáctinásobně a jak jinak – jedním tlačítkem sdílet na Instagramu a Facebooku. Videa si z telefonu můžete nahrát kamkoliv.

Hyperlapse je k dispozici i v češtině a videa ukazující funkčnost aplikace jsou opravdu lákavá, na to se můžete podívat třeba na Wired.

V realitě?

My jsme ji vyzkoušeli a rozhodli se Hyperlapse nešetřit. Pokud mobil mobil držíte jedním směrem, daří se mu dobře vyrovnávat jakékoliv změny. Na zhruba 15 vteřin videa je při šestinásobném zrychlení potřeba držet telefon asi minutu a půl a takový čas nedokáže udržet úplně stabilní mobil nikdo. Navíc si ještě před nahráváním nebo kdykoliv během něj lze zvolit, kam přístroj zaostří.

Když se hýbete jen minimálně, tedy při běžné chůzi nebo při natáčení objektu z různých pohledů, jsou výsledky taky pozitivní. Pokud si vyberete podobný objekt jako my, možná ani nikdo nepozná, že jste využili časosběr.

Nejhůř aplikace dopadne při natáčení například běhu. Otřesy sice vyrovnává, úplně hladké přechody to ale vždycky nejsou. Hůř z této ukázky ale vyšlo vyrovnávání světla a stínu. Protože byl telefon na začátku nastavený na slunce, není ve stínu vidět skoro nic.

To se dá změnit, pokud displej hlídáte a poklepnutím vždy označíte, na jakou oblast se má telefon zaměřit. Takové kontrolování displeje a hledání vhodného místa na zaostření je ale většinou na výsledném videu vidět, protože s telefonem člověk přeci jen trhne.

Instagram s aplikací Hyperlapse předběhl Microsoft, který nedávno zveřejnil zprávu o tom, že podobnou aplikaci připravil, dostupná veřejnosti ale zatím není. Jeho nejvyšší zrychlení má být desetinásobné a jako aplikace ve Windows Phone Store by se měl prý objevit brzy.

Total
0
Shares
Další články