Vyzkoušeli jsme boty na Messengeru: Jak fungují?

Už je to pár měsíců, kdy Facebook na konferenci F8 představil svou novinku v podobě botů na Messengeru. Po dlouhé době testování může službu konečně využívat i veřejnost a spoustu firem si tuto možnost chválí. Jak ale boti fungují, a jak jsou výhodné pro českého uživatele?

Nejdřív trochu opakování. Boti v Messengeru jsou automatické zprávy zasílané robotem, které umožňují a usnadňují komunikaci mezi firmou a zákazníkem. Jedná se o cílenou službu, v rámci které se zprávy odesílají konkrétním uživatelům, kteří o tuto komunikaci zažádali. Díky ní mohou pravidelně dostávat různé informace, ať už o dopravní situaci, počasí, sportovních výsledcích, novinek z magazínů a obchodů, a především: mohou přes ně i objednávat a nakupovat.

Výhodou botů je, že si nemusíte instalovat pro každou firmu či obchod novou aplikaci nebo neustále otevírat webové stránky. Pro první použití stačí otevřít odkaz na webu nebo link zprostředkovatele služby, ty se vám pak otevřou přímo v Messengeru a nadále můžete komunikovat už jenom přes něj.

Boty si pochvalují všichni, kteří je s velkou slávou začali zkoušet: třeba CNN, Uber nebo KLM, mezi “průkopníky” jsou opravdu velká jména: vyhledávač  Skyscanner, restaurace BurgerKing, eBay a mnoho dalších.

Webů a služeb, které boty používají, je opravdu řada. Probrouzdejte si je na stránkách Botlist.co.

Jak to přesně funguje?

A jak se s nimi tedy opravdu pracuje? Není všechno tak pompézní, jako právě zavedení botů. Při zkoušení některých z nich je problém najít na stránkách zmiňovaný odkaz na Messenger. Například na již zmiňovaném Skyscanneru jsme se na link dostali až po delší době. Nejjednodušší je to přes stránky Botlist nebo zadat firmu do vyhledávače v Messengeru, po přesměrování stačí pouze kliknout na „začít“.

boti messenger 1

Stačí zadat odkud, kam a kdy chcete letět a hned jsou vám zaslány možnosti letenek. Na výběr dostanete ty nejlevnější, nejkratší a nejlepší (zlatý střed).  Můžete překliknout na detaily a vybrat dopravce, u kterého lze letenku rovnou koupit. To vůbec není špatné.

CNN se dá vyhledat přímo ve vyhledávači Messengeru, přičemž máte možnost volby, jaký typ zpráv chcete dostávat. Buď novinky, které vás mohou zajímat (podle toho, co jste v nedávné době zrovna vyhledávali na internetu), anebo jednoduše všechny zprávy.

boti messenger 2

CNN vám zprávy pak může posílat pravidelně. Ve chvíli, kdy si je už nepřejete odebírat, stačí  rozkliknout „spravovat“ a vybrat „přerušit upozorňování“.

Zkoušet boty ale není výsadou těch nejznámějších jmen. Mezi zajímavými je třeba český Flower Checker, oblíbenec s globálním přesahem, jehož příběh si rozhodně přečtěte. S ním vyražte nejlépe do přírody a bavte se. Jedná se totiž o aplikaci, která rozpoznává květiny. Stačí danou kytku pouze vyfotit, poslat přes Messenger a dál postupovat podle pokynů.

Flower Checker má zřejmě i informace o tom, že orchideje jsou na českých parapetech jako doma.

boti messenger 3

Česko? Kde?

Co z  toho plyne? Abyste je v Česku mohli používat, musíte v první řadě s roboty komunikovat anglicky.

Boti jsou výborní pro nakupování online, třeba objednávání letenek, či ke čtení zpráv pro někoho, kdo je neustále na pochodu, anebo si potřebuje zařídit věci rychle. Pokud nemluvíme o čtení článků, i člověk se začátečnickou angličtinou pochopí pokyny a informace, které mu poskytují. Zmiňovanou nevýhodou je často „složitost“ hledání odkazu na Messengeru přímo na konkrétních stránkách firmy.

A u některých firem je prostě nenajdete – v první řadě proto, že ačkoliv boti oficiálně fungují, pro Českou republiku zkrátka ne. Třeba docela pěkně promyšlený bot Uberu je k dispozici pro Spojené státy se vzkazem “další země přijdou brzo”. Tak si tedy na posílání přesné polohy kamarádům se vzkazem, že už jedeme, ještě nějakou chvíli počkáme.

Ale těšíme se. Tím, jak se boti neustále vyvíjejí a řada firem se k nim postupně přiklání, je jen otázkou času, kdy s nimi přijde i více českých firem, magazínů a obchodů a bude možné si nastavit posílání zpráv týkající se informací i o naší zemi.

Jedná se o teprve se rozvíjející technologii, takže o nedostatky a nedokonalosti tu zatím není nouze. Například aplikace Rio 2016, která přeposílala nejnovější zprávy z Olympijských her, boty využívala. Nicméně na dotaz, jak si stojí Česká republika a její sportovci, odpovědět neuměla.

boti messenger 4

Total
0
Shares
Další články