Vyzkoušejte Facebook ve verzi, která filtruje méně příspěvků

Protože Facebook rozhoduje o tom, které příspěvky přátel a značek jako uživatelé vidíme, hodně obsahu nás mine. Důvodem je snaha zobrazovat jen to nejzajímavější, abychom se dobře bavili a vydrželi na sociální síti co nejdéle. S odkazem, který objevil vývojář Tom Waddington, toho ale ve svém news feedu uvidíte mnohem víc.

EdgeRank. Tak se jmenuje algoritmus, pomocí kterého Facebook vybírá příspěvky, které považuje za nejzajímavější pro individuálního uživatele, a ty mu poté zobrazuje. Běžným způsobem se tomuhle algoritmu nevyhnete a skoro už to vypadalo, že neexistuje způsob, jak se podívat na stream příspěvků, kde toho bude přeci jenom o něco víc.

Tedy do chvíle, než vývojář Tom Waddington objevil funkční adresu pro starý algoritmus. Jde o stejného člověka, který v červnu tohoto roku zveřejnil existenci tlačítka Want skrytého v kódu Facebooku. Pokud do prohlížeče zadáte https://www.facebook.com/?sk=nf_all, zobrazí se vám hlavní stránka s news feedem, ve kterém se příspěvků nachází o mnoho víc, než na co jste dnes zvyklí z jeho běžné podoby.

EdgeRank

Podle Facebooku zde nicméně stále nejsou všechny příspěvky a jde pouze o odkaz na starý algoritmus, současnou podobou news feedu již nepoužívaný. Pokud vám tedy to, co uvidíte, připomene Facebook v dobách minulých, nemýlíte se – jde o algoritmus, jehož výsledky jste v minulosti na sociální síti vídali při každém přihlášení.

Abychom byli kompletní, sluší se zmínit ještě další dva odkazy, využívající ovšem již aktuální algoritmus Facebooku. Jde o odkaz pro zobrazení příspěvků v režimu “Nejprve nejzajímavější” (nejzajímavější příspěvky nahoře) na adrese https://www.facebook.com/?sk=h_nor a odkaz pro chronologické řazení “Nejprve nejnovější” (příspěvky zobrazené od nejmladších po nejstarší) na adrese https://www.facebook.com/?sk=h_chr. Pokud si tedy například uložíte do záložek nebo jako domovskou stránku adresu pro chronologické řazení, vyhnete se tak současnému stavu, kdy Facebook tuto volbu po čase vždy sám vrátí zpět k řazení podle zajímavosti.

Vše je hezkou ukázkou pokračujícího souboje o místo na hlavní stránce a toho, kam se role news feedu na Facebooku posouvá. Toto téma jsme podrobně rozebrali v článku Jak začala facebooková válka o news feed.

UPDATE: Facebook bohužel na základě mediální pozornosti, které se odkazu na starý algoritmus v posledním dni dostalo, aktivoval nový algoritmus i na zmíněné adrese https://www.facebook.com/?sk=nf_all. Ke “starému feedu” se tak tímto způsobem již nedostanete, to, co uvidíte, bude shodné s běžnou podobou News Feedu.

Via IF

 

Total
0
Shares
Další články