Vietnamská vláda ukazuje, jak jednoduše zkrotit internet

Blogy ani sociální sítě nesmí být využívány ke sdílení novinových článků a novinek. Slouží pouze pro předávání osobních informací. Zahraniční služby musí mít servery ve Vietnamu. Místní komunistická vláda si nic nedělá z protestů lidskoprávních organizací a prostě si internet upraví podle svého.

Všechno má na svědomí vládní výnos s číslem 72. Kromě už zmíněného samozřejmě zakazuje také zveřejňování materiálů, které jsou v rozporu s politikou vlády a mohly by ohrozit národní bezpečnost.

Blokován je i samotný přístup k internetu. Dostat se na Skype nebo Facebook s Twitterem leckdy vyžaduje speciální aplikace. Přesto všechno mají Vietnamci internetové služby rádi. Kde jinde by si také člověk mohl zajít třeba do kavárny s logem Facebooku nebo Twitteru než v Hanoji.

twitter

Proti novému nařízení se ozvala už i americký ambasáda. Místní velvyslanec poukázal na základní lidské svobody a připomněl, že nová pravidla zakazují dělat online to, co je ve světě offline povoleno. Organizace Reportéři bez hranic zase upozorňuje na to, že se vietnamský internet přijde o nezávislé informace, které normálně kolovaly na blozích a diskusních fórech.

A ozval se i byznys. Asia Internet Coalition, skupina velkých firem, které působí na asijském kontinentu, chce zvýšit tlak na zrušení novinky tím, že “zvažuje další fungování ve Vietnamu.” V tomto případě ale není jisté, co by v jejich případě zvítězilo. Stačí si vzpomenout na teatrální odchody Googlu z Číny. Přeci jenom, rostoucí trhy Asie jsou lákavé.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Lightsabery a další zbraně

Trailer na nový Star Wars ovládnul internet. Snad ještě víc než Kim Kardashian. Fanoušci při zkoumání designu lightsaberů prostě přirozeně museli přijít s dalšími upgrady. Takže díky bohu za Photoshop, co bychom si bez něj počali, že?
Přečtěte si více

Nabitý Social Marketers Summit je tu, registrace končí zítra

Poslední dva dny zbývají na registraci na letošní Social Marketers Summit, který do Prahy opět přivede řadu zajímavých zahraničních hostů a zástupců velkých mezinárodních značek. Tématem pro tento rok je heslo Show me the money!, takže řeč bude o penězích a podle toho také celý Summit bude vypadat...