Video: Tři přednášky o měření sociálních médií

I tentokrát přinášíme záznam přednášek z aktuálního semináře cyklu Social Marketers Seminars, který se ze tří různých pohledů věnoval měření sociálních médií. A už nyní se těšíme na setkání u dalšího semináře pro internetové marketéry, který se bude zabývat nasazením sociálních médií v oblasti HR.

Jak měření sociálních médií vůbec uchopit? Jaké stanovit cíle, jak zvolit vhodný kanál, jaké používat KPI a jak měřit návratnost vložených prostředků? Které metriky lze propojovat s dalšími, obecně užívanými metrikami v marketingu, reklamě a e-commerce? To byly některé klíčové otázky, které si řečníci položili. Publikum také seznámili s požadavky na techniku a lidské zdroje, které je potřeba zajistit, aby analytické nástroje dodávaly skutečně relevantní výsledky, a aby výstupy bylo možné dále aplikovat na podobu webu, marketing, business procesy i produkty.

Pavel Hacker: Letem světem

O úvod semináře se jako vždy postaral Pavel Hacker, který představil přehled významných sociálně mediálních událostí z posledního měsíce. Mezi ně se zařadila zpráva o kybernetické bezpečnosti, náš článek o tom, jak Český Facebook zaspal příchod https, i změny, kterými prochází portál YouTube. Samozřejmě nemohlo chybět zpřístupnění firemních profilů na Google+ a došlo i na facebookovou Timeline.

Martin Petrášek: Jeden software nestačí

Spoléhat pouze na jediný software při monitorování diskuzí o značce podle Petráška znamená ztrátu až desítek procent informací. Je proto třeba kombinovat a vybírat si pro každý účel ten nejlepší nástroj. Stejně tak by bylo velkou chybou podceňovat diskuzní fóra, kde se v případě řady značek odehrává více diskuzí a často i s větší hodnotou než na protežovaných sociálních sítích. Zapomínat by se nemělo ani na takzvané “pasivní účastníky diskuze”, kteří sice nepíší, ale hodnotí komentáře ostatních. A ať se to komu líbí nebo ne, to vše nakonec vyžaduje především zpracování skutečnými lidmi, neboť všemocná klíčová slova neexistují.

Josef Šlerka: Kašlete na koláče

“Opakujte po mně: Analýza není mechanické přenesení dat do grafů!” zdůraznil několikrát za sebou Josef Šlerka, který také konstatoval, že pokud se na sociální síti něco napíše pouze jednou, tak to nikoho nezajímá. Na světě je podle něj asi 300 nástrojů pro social media monitoring (byť češtinu jich zvládá jen několik) a vybrat jeden správný je nemožné. Ve své přednášce se zaměřil na to, co to vlastně analýza je, co je jejím smyslem a jaké indikátory je vhodné sledovat. Jako bonus také představil řadu nových čísel o českých sociálních sítích, která jste již na našem serveru našli v podobě miniseriálu Česko sociální.

Alena Oswaldová: Síla jednotlivce (+ diskuze)

Jak vypadá správa a vyhodnocování sociálních médií v korporátní praxi ukázala prezentace Aleny Oswaldové z české Telefóniky. Podrobného rozebrání včetně všech potřebných čísel se dočkala zejména kampaň Smartphone borec, kterou na Twitteru proslavil hashtag #uzvimproc. Jasně se ukázala také potřeba odlišit při vyhodnocování význam jednotlivých příspěvků, fanoušků či diskutujících, kteří si svým dosahem a důležitostí zkrátka nejsou rovni (jinými slovy, pochvala od Dana Dočekala se vyrovná kritice půlky českého Twitteru).

Pokud by vás zajímalo ještě stručné shrnutí celého semináře v bodech, prozkoumejte Poznámky ze SMS od @pachollini.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

S ochranou profilu na Facebooku vám nyní pomohou přátelé

Nový způsob zabezpečení profilu, respektive nástroje k jeho znovuzískání, pokud by snad byl kompromitován, představil včera Facebook. Jmenuje se Trusted Contacts, vychází z roky testované funkce Trusted Friends a jeho cílem je, aby získání ukradeného profilu zpět nebylo podmíněno zapamatováním odpovědi na bezpečnostní otázku, ale dobrými a ochotnými přáteli.