Video: Kompletní přednášky ze Social Marketers Summitu 2012

Letošní Summit byl opět velkým krokem kupředu a nyní máte příležitost připomenout si vše, co v Bio Oko zaznělo. Jak se dá crowdfunding využít v marketingu, zda se má engagement stát vaší modlou, nebo je jen luxusem velkých značek, jak vypadá a kolik stojí pořádná zákaznická péče, nakolik je možné vzdát se kontroly nad svou značkou a spoustu dalšího.

 

DJ na pódiu, vystajlovaní moderátoři, osobitá grafická prezentace nebo vtipné hip-hopové visačky, to všechno byly sice oceňované, ale přesto jen doplňkové radosti Social Marketers Summitu s podtitulem Show me the money. Tím hlavním byli zajímaví speakeři ze zahraničí, kterým zdatně sekundovali ostřílení borci z domácí scény. A stejně jako v minulém roce, i letos máte možnost jejich výkony zpětně ohodnotit:

Danae Ringlemann, Indiegogo

Indiegogo je největší globální platforma pro crowdfunding, která je na rozdíl od Kickstarteru volně k dispozici i pro české uživatele. Většinu firem by ale nejspíš nikdy nenapadlo, že i crowdfunding může posloužit jako nástroj marketingu a i velké značky zde mohou být kladně přijaty. Danae představila hned sedm způsobů, jak mohou firmy využít potenciál crowdfundingu, včetně příkladů z praxe, a poskytla také úvod do děje pro všechny, komu se pojmy jako Kickstarter dosud vyhýbaly.

Polle de Maagt, KLM

Jestli je nějaká značka neodmyslitelně spjata s pojmem customer care na Facebooku, jsou to nepochybně aerolinky KLM. A jedním z lidí, kteří byli a jsou u toho, je právě Polle de Maagt. Kdy a jak k tomuto posunu v KLM došlo, jaké změny uvnitř společnosti to obnášelo, jaké jsou přínosy a jak konkrétně společnost komunikuje? A dá se to všechno podložit nějakými daty? Polle si svou účast na konferenci zjevně užíval a jeho energické vystoupení rozhodně patřilo mezi ta inspirativní.

Tomáš Čupr, Slevomat

Pomyslný souboj “výkon versus engagement” se prolínal celou konferencí a obě strany neváhaly střílet ostrou municí. Výkonností křídlo skvěle zastoupil především Tomáš Čupr, který na komunikaci Slevomatu ukázal příklad firmy, kterou Like a komentáře přestaly zajímat. Slevomatu přichází z Facebooku třetina návštěvníků, přesto přestal postovat populární obrázky a sdílí už jen odkazy (vydatně podporované reklamou), které mu prostě a jednoduše víc vydělávají, přestože sbírají mnohem méně zdvižených palců.

Jan Řežáb, Socialbakers

Do protiútoku následně vyrazil rozený prezentátor Honza Řežáb, který naopak ukázal důvody, proč je v současnosti tak důležité fanoušky bavit, a vše podpořil čísly a tradičně vymazlenými grafy od Socialbakers. Na Facebooku zkrátka začíná být narváno a prosadit se je stále těžší, pokud nemáte co nabídnout. Představena byla také novinka v podobě automaticky generovaných videoreportů, kterou Socialbakers marketérům nabídnou v dalších měsících a manažerské porno tak povýší na novou úroveň. Mnohému z řečeného jsme se podrobněji věnovali v souvislosti se zářijovou konferencí Engage.

Petr Šimeček, Keboola

Když vám nestačí jednoduché grafy, které vám na požádání vygeneruje Facebook pro vaši stránku, a ty většinou opravdu nestačí, potřebujete velká data. Diskuze Pavla Hackera s Petrem Šimečkem z Kebooly měla za cíl ukázat možnosti komplexního a cílevědomého propojení dat z mnoha různých zdrojů, stejně jako obtížnost měření sociálních médií. Kde ale taková data brát, obzvláště pokud jste malá společnost, a v čem jsou sociální média jiná a nová?

Jan Egem, WLIP

Jaký mají příspěvky v sociálních médiích skutečný dopad na prodeje? Podle tvrdých dat z nástroje WLIP mnohdy nevalný, což ale stávající metriky pro hodnocení kampaní příliš neodrážejí. Jan Egem neváhal střílet do vlastních řad a i mnohé oceňované kampaně na základě podrobného měření ukázal jako neúspěšné, přinejmenším z hlediska působení na zvýšení prodejů. Pokud na konci každé kampaně rádi vidíte jasné číslo v korunách, tohle se vám bude líbit. Show me the money!

David Orlic, Volontaire

Nesmírně poutavá prezentace od hvězdných švédských Volontaire se věnovala po všech stránkách výjimečné kampani Curators of Sweden, kdy byl oficiální Twitter účet Švédska svěřen do rukou běžných obyvatel, kteří se po týdnu střídají a nemají prakticky žádná omezení. Výsledky této kampaně jsou stejně ohromující, jako velikost průšvihů, ke kterým v jejím průběhu došlo. Takhle vypadá opravdová sociální demokracie bez kompromisů.

Jasdev Dhaliwal, AVG

Podrobný pohled do útrob velké společnosti, která potřebuje začlenit sociální média a vytvořit pro ně prostor, přinesl Jasdev Dhaliwal z AVG. Jeho prezentace může posloužit jako návod pro všechny značky, které si příliš neví rady s tím, jak hluboko a jak široce do stávající struktury sociální sítě začlenit, koho do komunikace zapojit a jaká kritéria sledovat.

Alena Oswaldová (O2) vs. Lenka Černá (Vodafone)

K tomuhle kousku snad není třeba nic dodávat. Speciální battle mezi dvojicí sličných (a přesto ostrých!) social media specialistek operátorů O2 a Vodafone dodal konferenci pořádnou šťávu. Kdo vyhrál? Posuďte sami. DJ, spin that shit!

Back to Czech

Závěrečnou sérii miniprezentací z českého prostředí odstartovala Petra Jankovičová z Triadu, jejíž odzbrojující vystoupení, které by se dalo nazvat “back to basics”, získalo velký ohlas. Zrovna s tímhle videem ale bohužel nastal trochu problém, takže ho dodáme co nejdříve. Zatím se tedy podívejte na Edu Krečmara z brandz friendz, který se podíval na zoubek praktickému využití facebookové reklamy.

Kvalitní tým je základ všeho. Petr Skondrojanis se ve svém tradičně personalisticky motivačním duchu podíval na zoubek tomu, jak díky internetu najít a získat ty správné lidi, a hlavně jak s pomocí prezentace online a na sociálních sítích dobře prodat sama sebe.

Stručný update o aktivitách iniciativy za zvolení Vladimíra Franze prezidentem, která se zrodila na Facebooku a došla až k téměř 90 tisícům podpisů občanů, představil Vojta Bednář. A my se už teď nemůžeme dočkat plnohodnotné případové studie.

Čest uzavřít celý Social Marketers Summit připadla na Štěpána Tesaříka z Red Media, který se věnoval kampani pro značku ETA. Well done!

 

 

Total
0
Shares
Další články