Vezme Google útokem i sociální sítě?

Všechno odstartoval Kevin Rose, šéf služby Digg, který se o chystané novince zmínil na Twitteru a odvolal se při tom na „velmi důvěryhodný zdroj“. Nejde tedy o žádného bezejmenného žvanila a podobné prohlášení je třeba brát vážně. Šance na předběhnutí titána o velikosti Facebooku je sice prakticky nulová, Google už ale několikrát dokázal, že se zavedené konkurence nebojí. A řada rozladěných uživatelů Facebooku by jistě nepohrdla důvěryhodnou alternativou, pokud by měla šanci přilákat i jejich známé.

Víc než dostatečnou základnu pro takový krok představuje zejména současných 200 milionů užiatelů Gmailu, který už nyní funguje jako vstupní brána k mnoha dalším službám. Jednou z možností je tedy jejich sloučení a proměna vedoucí až ke vzniku sociální sítě Google Me. Podle redaktorů protálu TheNextWeb nabízí ideální podmínky zejména existující služby Orkut (100 milionů uživatelů převážně v Brazílii a Indii) a Buzz (dostupný každému majiteli účtu na Gmailu). Mluví se také o zásadním rozšíření Google Profiles.

Facebook nebo LinkedIn?

Pro Google coby společnost žijící z reklamy by vlastní sociální síť otevřela obrovské možnosti a firma by mohla bez obav pokračovat v nastoleném tempu růstu. Na Facebooku, který si veškerý obsah žárlivě střeží, toho v současnosti moc netrhne a takhle by mu dokonce mohla značný díl příjmů ukousnout. Místo na trhu by se jistě našlo a jen málokdo má tak dobré startovní podmínky jako právě Google. Naopak o plánech Facebooku v oblasti internetových vyhledávačů si můžete přečíst v tomto našem článku.

Zároveň už se ovšem objevily také názory, že místo na Facebook a případně Twitter by měl Google svoje snahy zamířit proti LinkedIn. Důvody? LinkedIn je méně pružný (i když se to teď snaží napravit), nedokáže naplno využít svůj potenciál a je tedy snadnějším cílem. Pro Google by mohl posloužit jako cvičný soupeř a první pozice k dobytí před frontálním útokem. Navíc by mu měla víc sednout i cílová skupina LinkedIn, protože Google se odjakživa zaměřoval víc na byznys než na sociální aspekty internetu. Už to, že by budoucí služba mohla být postavena právě kolem Gmailu, je argumentem pro profesionální pojetí sítě a sám název Google Me jako by říkal: hire me.

Via TNW