V USA zvyšují zájem o volby registrací přes Facebook

Registrace je ve Spojených státech povinnou součástí volebního procesu. V zemích, kde je toto opatření zavedeno, ale zpravidla vede k nižší účasti zejména ze strany nižších příjmových skupin a mladých lidí. Právě mladé by ale měla nová možnost registrace přes Facebook oslovit. Už v roce 2008 se podobně osvědčilo zavedení online registrace, které od té doby využily statisíce lidí a 62 procentům z nich bylo méně než 34 let.

Aplikace zatím není spuštěna, během následujícího týdne by se nicméně měla stát součástí facebookové stránky Washington State Elections. Státní instituce na projektu spolupracují s vývojáři a odborníky z organizace Rock the Vote, která o aktivizaci mladých voličů usiluje s pomocí nejrůznějších aktivit včetně těch sociálních už dlouhé roky.

Heather Smith, prezidentka Rock the Vote, podle svých slov očekává alespoň 50 tisíc registrovaných voličů prostřednictvím Facebooku. Aplikace pro ně má být nejen zajímavým a netradičním lákadlem, ale celý proces zároveň zjednoduší tím, že si některé údaje potřebné k registraci sama stáhne z profilu uživatele (pokud jsou tedy vyplněné pravdivě).

Pro zapojení do projektu je potřeba existující online registrační systém, další na řadě tedy případně budou ty státy, které už ho mají. V tuto chvíli se mluví o Nevadě, Oregonu a Kalifornii, mezi potenciální kandidáty patří i Arizona, Colorado, Indiana, Kansas, Louisiana a Utah.

Via NJ