V souvislosti s Vine Facebook upřesnil podmínky, kdy umožňuje službám přístup ke svým datům

Novou mobilní službu Vine, zaměřenou na video mikroblogování, spustil Twitter koncem minulého týdne. Jen několik hodin po jejím spuštění ovšem Facebook nové aplikaci zablokoval vyhledávání přátel přes API. Proč, to sociální síť osvětlila ještě během pátku ve speciálním příspěvku na developerském blogu.

O aplikaci Vine se můžete víc dočíst v článku, kterým jsme ji v pátek představili. Když ji ve čtvrtek Twitter spustil, fungovalo vyhledávání přátel přes Facebook pouhých několik hodin. Páteční příspěvek na developerském blogu největší sociální sítě, který osvětluje praktiky pokud jde o API a přístup externích aplikací k datům, sice Vine přímo nezmiňuje, svým načasováním ale nenechává pochybnost o tom, že právě s touto kauzou souvisí.

Facebook vysvětluje, že přístup k jeho datům je podmíněn určitými kvalitami ze strany aplikací, a že pokud tyto aplikace nesplňují podmínky, bude jim API zablokováno. Pravidla, podle kterých sociální síť aplikace posuzuje, jsou dvě.

Předně, Facebook utne přístup k datům všem aplikacím, které vůči němu nejsou dostatečně reciproční. Podmínkou užívání registrace a přihlášení přes sociální síť, stejně jako vyhledávání přátel a dalších funkcí, je to, že aplikace umožní snadné sdílení svého obsahu zpátky na sociální síť. Jinými slovy, odměnou Facebooku za to, že umožní přístup ke svým datům, je obsah, který pro jeho uživatele zalogované přímo na sociální síti aplikace generuje pomocí jeho funkcí určených ke sdílení. Pokud takový obsah není, nebo Facebook vyhodnotí, že ho není dost a aplikace jeho funkce pouze jednostranně využívá ke svému prospěchu, může podle svých podmínek přístup k API odříznout.

Druhá podmínka pak je zcela nezávislá na první, a k jejímu porušení může dojít i tehdy, pokud aplikace sdílení na Facebook umožňuje v dostatečné míře (to byl podle všeho i případ aplikace Vine, která měla zabudované sdílení videa i na Facebook). Žádná z aplikací, které jakkoliv kopírují centrální funkce Facebooku, totiž podle podmínek nárok na přístup k API nemají. Zdá se, že právě podle tohoto ustanovení sociální síť vyhodnotila Vine, který je založený na mikroblogování pomocí šestivteřinového videa, čímž může teoreticky lézt Facebooku do zelí, jako nevyhovující.

Pro všechny ostatní to znamená jednoduchou zprávu. Pokud máte v plánu vytvořit sociální síť budoucnosti, nepočítejte s tím, že vám s tím Facebook pomůže. Proti konkurenci se největší sociální staví tvrdě a i malý náznak snahy prorazit v jejím oboru může znamenat, že váš výtvor úplně odřízne.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Sociální svět za horizontem Facebooku stále roste: Pojďme spolu na sítích pařit, truchlit i vzdělávat se

Svět sociálních sítí nekončí Facebookem. Prostor, který se snaží namixovat virtuální prostředí s potřebou sdružovat se, dává dohromady stále víc projektů. S opravdu různým zaměřením. V tuzemsku si klade za cíl zaujmout hned několik nových sítí, od té, která zve na společné setkávání přes akce Facebooku, po tu, která vzpomíná na zesnulé. Zaujaly Čechy?