V Praze se otevře první velká výstava fotek z Instagramu

Ve čtvrtek 28. listopadu bude v zahájena výstava deseti fotografů, kteří se seznámili na Instagramu, žijí v Česku a baví je tvůrčí potenciál chytrých telefonů ve spojení s jejich optickým omezením. Výstava čítající 140 různých děl bude přístupná až do 14. prosince a bezpochyby důkladně prověří osobní postoj k fotografii u každého návštěvníka.

U milovníků pořádných zrcadlových mašin je focení telefonem bráno spíše jako žert a už vůbec podivně se často dívají na “kurvítka” v podobě filtrů. Skupina Opojení, jak se nazvalo oněch deset lidí, však má ambice přesvědčit veřejnost, že i s telefonem se dá vytvořit obrázek hodný pohledu a zamyšlení se. A třeba ji i inspirovat, aby fotografie svých oblíbených objektů pojímala víc výtvarně, či alespoň se nad finálním vzhledem zamyslela.

“Snažil jsem se dát dohromady české instagramisty, jejichž tvorba mi byla blízká a dle mého názoru nad fotkou přemýšlejí,” říká právník Marek Odrobina, jeden z Opojených, mezi nimiž najdete třeba i Romana Smolu, který stojí za globálním startupem Glogster. “Nezajímal mě ani počet lajků či followerů. Myslím, že se mi přitom podařilo vytvořit zajímavý mix témat, tvůrčích přístupů a editačních postupů. Přes tuto směs zůstává dle mého názoru mezi autory a jejich tvorbou jistá ideová linka,” dodává.

 jdubra2

Mobilní fotografie láká Opojené také jako protiklad honby za počtem pixelů, vylepšování a čím dál větší složitosti klasických fotografických přístrojů.

“S omezením například hloubky ostrosti se dá také pracovat, prostě si člověk musí vybrat témata a objekty, ve kterých se tato klasická schopnost zrcadlovek neuplatní. Editace mimo reálné zobrazení fotografovaného předmětu, snížení kvality barev, kontrast či aplikace filtru evokující někdejší nedokonalé podání fotek, které se naopak snažily dosáhnout dokonalého, pak může dodat obrázku zvláštní atmosféru. Navíc mobilní fotografie neaspiruje na obrovské zvětšeniny, spíše opět využije svého nedostatku a odkazuje tak na fotografické začátky, kdy byly obrázky malé, často jen kontaktní zvětšeniny středního formátu,” vysvětluje Odrobina.

idnkamni2 roberthubicka2

Opojení využili také celosvětový dosah Instagramu, aby vyzvali své virtuální zahraniční přátele k účasti v soutěži IG fotek. Celkem do soutěže poslalo 48 autorů 240 fotografií a z nich 21 nejhezčích bude na výstavě také vystaveno.

Výstava bude přístupná v pražské galerii Kvalitář od čtvrtka 28. listopadu do soboty 14. prosince vždy v odpoledních hodinách. Návštěvníci si budou moci vystavená díla dokonce i koupit.

Přestože dosud bylo oficiálně uznáno jen deset typů uživatele Instagramu, “umělec” se pravděpodobně brzy stane jedenáctým. Pokud vás Instagram zajímá, určitě byste neměli přehlédnout ani organizovanou databázi českých výtvorů na adrese www.obrazeni.cz.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Na příspěvky facebookových stránek upozorní notifikace

Pokud vás štvalo, že jste kvůli stále přísnějším algoritmům neviděli všechny příspěvky své oblíbené stránky na Facebooku, nebo vás jako jejího správce trápí klesající dosah, nyní je tu šance na alespoň částečné řešení. Facebook zkouší novou funkci, díky níž mohou mít uživatelé přehled o kompletní aktivitě vybraných stránek.