Uživatel Twitteru stojí 2,5 dolaru a vlády ho chtějí pod dohledem

 

Zatímco Kuvajt vyhrožuje, že bude rušit účty svým občanům, kteří je nebudou zakládat pod svými skutečnými jmény (zajímalo by nás, jak přesně je chce rušit?), Čína chce zavést politiku reálných jmen na síti Sina Weibo, přes níž se stále více projevují odpůrci režimu, a to natolik, že zde dokonce již i svolávají demonstrace.

Jedno mají obě země společné, obě tvrdí, že je to v zájmu samotných občanů. Zatímco Kuvajtu se alespoň zčásti dá věřit, protože v zemi je možné skončit ve vězení za pomluvu jiné osoby přes sociální sítě a bez politiky reálných jmen je pachatele tohoto trestného činu docela složité identifikovat, u Číny oficiálnímu argumentu, že jde o zabránění falešným nabídkám práce a falešným zprávám, asi bude důvěřovat málokdo.

Nebezpečná slovíčka

V Americe mezitím nezisková skupina EPIC (Electronic Privacy Information Center), zabývající se online soukromím, žaluje ministerstvo pro domácí bezpečnost o data získaná při údajném sledování aktivity uživatelů sociálních sítí. Předmětné ministerstvo má na starosti především boj s terorismem a obranu proti němu a EPIC tvrdí, že v rámci těchto cílů sleduje uživatele, kteří užijí výrazy jako „nelegální imigrant“, „z člověka na zvíře“, „infekce“ nebo „kolaps“, a nahrává, vyhodnocuje a následně komunikuje partnerským úřadům a státům některé svoje závěry a výsledky, samozřejmě včetně dat o uživatelích.

Kolik stojí fanoušek na měsíc

A nakonec z trochu jiného soudku. Přemýšleli jste někdy o tom, jaká je cena followera na Twitteru? Podle společnosti PhoneDog, která se soudí o účet na Twitteru se svým bývalým manažerem, je tato cena 2,5 dolaru na followera a měsíc. Noah Kravitz v době, kdy pro PhoneDog pracoval jako šéfredaktor, založil Twitter účet Phonedog_Noah, který přilákal celkem 17 tisíc sledujících uživatelů. Když společnost opustil, účet si nechal a přejmenoval jej tak, aby neobsahoval žádný odkaz na jméno společnosti. PhoneDog nyní žádá nejen kontrolu nad účtem, ale podle výše zmíněné formulky také 340 tisíc dolarů náhrady za 8 měsíců, kdy Noah účet používal.