Už nemusíte mazat hloupé tweety, je tu funkce Fleets

Svět sociálních sítí je nekompromisní a nikdy nezapomíná. Vymazat kontroverzní post nebo nevhodný komentář je sice otázka vteřin, ale obvykle se stejně najde nějaký dobrák, který stačil pořídit printscreen… A jeden přešlap vás může pronásledovat navěky.

Twitter, který je prakticky semeništěm cringe postů, představil funkci Fleet, díky které už není nutné pokleslé a přiblblé výkřiky mazat, protože se sami vymažou po 24 hodinách. Prostě něco jako Stories na Instagramu.

Funkce byla nejprve testována v Brazílii, Indii, Itálii, Jižní Koreji a Japonsku, nyní ji Twitter spouští celosvětově.

Čili volně přeloženo, jde o řešení pro případy, že vlastně nechcete něco tweetnou, tedy chcete, ale nemůže se odhodlat, a nakonec dojdete do „no a co“ fáze a prostě to tam lupnete s vědomím, že za 24 hodin se po té trapárně, co jste vyplodili, slehne zem. Twitter funkci prezentuje kulantněji, tedy jako snahu usnadnit uživatelům sdílet, co mají na mysli – podle Twitteru omezenost platnosti postu ulehčí lidem sdílet jejich běžné myšlenky, názory a pocity. Pokud se sledujícím neukáže fleet v jejich feedu, mohou ho zhlédnout na profilu sledovaného.

A teď se vrátíme na začátek – podle Twitteru zatím není znám žádný případ, kdy by někdo screenshotoval fleety. Jako vážně někdo čeká, že to tak i zůstane? Jak bude fungovat a co způsobí funkce Fleets v tak názorově rozmanitém a dost vyostřeném prostředí, jako je Twitter, zůstává otázkou. Nicméně se dá očekávat, že uživatelé brzy otestují, co všechno fleety snesou a Twitter bude dost možná nucen změnit stávající pravidla, které uplatňuje v boji s fakenews, hatespeech a dalšími typy pochybného obsahu, jež jsou pro Twitter příznačné. Ale možná bude mít funkce Fleets opravdu blíže k instagramovým Stories a stane se prostředkem vyjádření prchavých a nepodstatných úryvků našich každodenních životů. Ačkoliv, je to přece jen Twitter…

Diskuze k článku