Už i Firefox je sociální, přidal facebookový chat a Social API

Výsledkem více než půlroční práce týmu za prohlížečem Firefox je nový Firefox 17, který obsahuje takzvané Social API, rozhraní, pomocí kterého lze s prohlížečem propojit nejen sociální sítě, ale třeba i e-mail. Prvním využitím pro Social API se stal Facebook Messenger.

 

Nový, včera vydaný Firefox 17 obsahuje jednu premiérovou funkci. Mozilla se poprvé rozhodla vtělit do prohlížeče sociální web, se kterým podle ní uživatelé pracují jinak, než s webem obyčejným, a který si proto zaslouží jiné zacházení přímo od výrobců prohlížečů. Práce, které organizace oznámila během prvních měsíců tohoto roku, vyvrcholily tvorbou Social API, které je dostupné ve včera vydané verzi Firefoxu.

Social API obsahuje sadu nástrojů, které mohou vývojáři využít, aby své služby propojily do známého prohlížeče. Podle tvůrců Firefoxu přitom nemusí jít jen o sociální sítě, ačkoliv název nasvědčuje tomu, že nástroj byl vytvářen se sociálním webem v hledáčku. Namísto toho může jít o jakékoliv služby, které využijí sidebar, real-time notifikace a další funkce. Kromě sociálních sítí jako je Twitter či Facebook Mozilla zmiňuje využití také například pro finanční zpravodajství nebo úplně klasický a obyčejný e-mail.

Shodou okolností se ale první integrací přes Social API stal právě Facebook Messenger for Firefox. Ten si uživatelé s nainstalovaným novým Firefoxem mohou aktivovat na stránce produktu kliknutím na tlačítko “Turn On”. Po zapnutí Messengeru se ve Firefoxu objeví nový sidebar obsahující notifikace, soukromé zprávy a pozvánky z Facebooku, a také možnost chatovat s přáteli přímo z prostředí prohlížeče, bez nutnosti mít přitom v některém panelu sociální síť otevřenou.

Via TC, WM

 

 

Total
0
Shares
Další články