USAID začal vysvětlovat, jako to bylo s “kubánským Twitterem”

Zprávy o kubánském Twitteru z dílny amerických úřadů, které se objevily v médiích, nebyly přesné, brání se USAID. Podle úřadů byla jejich kubánská služba populárnější, než zprávy uváděly, a projekt nebyl utajený.

Projekt “kubánského Twitteru”, jak média nazvala projekt ZunZuneo, byl ve skutečnosti trochu jiný, než tvrdilo zpravodajství agentury AP (která se zprávou jako první přišla). USAID vydala článek, kde hlavních osm nesrovnalostí uvádí ze svého pohledu na pravou míru.

  • projekt nebyl nelegální ani utajený, příslušné orgány Kongresu o něm celou dobu věděly
  • projekt nebyl zaměřen na vyvolání nepokojů, ale na to umožnit Kubáncům, odříznutým od světa, svobodnější komunikaci a sdílení informací a tím posílit občanskou společnost; součástí plánu nebylo posílat politické materiály jakéhokoliv charakteru, všechny zasílané informace byly neutrální
  • součástí projektu nebyla španělská společnost; o té se uvažovalo v případě, že by pro něj byla získána podpora soukromých investorů, což se ale nikdy nestalo
  • lidé, kteří se účastnili výběrového řízení pro management ZunZuneo, o úloze americké vlády věděli, zástupci USAID se dokonce v rámci výběrového řízení účastnili pohovorů
  • projekt údaje uživatelů nijak dál nevyužíval
  • financování bylo z rozpočtové kapitoly, kterou Kongres oficiálně přidělil na “demokratizační programy na Kubě”
  • ZunZuneo bylo populárnější, než zprávy uvádějí, v době největšího vzestupu mělo 68 tisíc aktivních uživatelů
  • Kostarika, odkud probíhala část operací v rámci projektu, o těchto operacích věděla

Jestli něco z předchozího vyvrací tvrzení, že cílem projektu ZunZuneo byla změna režimu na Kubě, to už necháme na vás. Podle nás je ale otázka (ale nejsme na situaci na Kubě ani náhodou odborníci), zda by se posílení občanské společnosti a informačních svobod, o které ZunZuneo usilovalo, bez změny režimu či případných občanských nepokojů dokázaly úplně obejít.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Druhý pokus o nejdelší volný pád historie už dnes!

Jeden z nejdéle připravovaných a nejdražších virálních počinů všech dob, ne-li ten vůbec nejdražší, se opět blíží. Po úterním nezdaru můžete přípravy na druhý pokus Red Bullu a Felixe Baumgartnera o seskok z více než 36 kilometrů začít sledovat již během dnešního odpoledne. A my ze všech sil držíme palce, aby se tentokrát Rakousku již podařilo vstoupit do historie marketingu a kosmického programu.
Přečtěte si více

Získejte vstup na Campus Party, největší technologický festival

Od 21. do 26. srpna se promění bývalé letiště Berlin Tempelhof na největší festival technologií na světě, propojující oblasti inovace, kreativity, vědy a digitální zábavy. Až 500 zájemců z Česka nyní může vyhrát vstupenky, které obsahují i ubytování ve stanovém městě a dopravu z Česka do Německa a zpět.
Přečtěte si více

Ovládněte Facebook. Školení na téma reklama, soutěže a správa

Tyinternety.cz spolu s experty ze společností zabývajících se sociálními médii připravily nový seriál pravidelných školení. Účastníkům poskytnou komplexní vhled do fungování facebookové reklamy a tipy pro její využití, návody na pořádání soutěží, správné postupy pro zvládnutí krizové komunikace i přehled o možnostech aplikací.