Tysocky aneb sociální sítě, které možná neznáte

Více než polovina lidí na světě používá sociální sítě, přičemž dostupná data ukazují, že v říjnu 2020 se na různé sociální sítě připojovalo přes 4 miliardy lidí, což je skutečně nějakých 53 % veškeré světové populace. Typický uživatel má účet na více než osmi různých platformách a každý den stráví ve společnosti sociálních sítí průměrně 2,5 hodiny.

Počty uživatelů sociálních sítí za posledních 12 měsíců prudce vzrostly, podle analýz stoupl počet uživatelů od října 2019 o neuvěřitelných 450 milionů. Z hlediska ročního nárůstu je to více než 12 %, průměrně 14 nových uživatelů každou vteřinu, chcete-li.

Zabiják času nebo užitečný nástroj?

Nedávná čísla ale naznačují, že se růst sociálních médií může dokonce ještě zrychlovat. Od července do září 2020 začalo sociální sítě používat více než 180 milionů lidí, což průměrně odpovídá 2 milionům nových uživatelů každý den. Sečteno a podtrženo, celý svět stráví na sociálních sítích více než 10 miliard hodin DENNĚ.

Facebook nadále zůstává nejpoužívanější platformou na světě. Existuje šest dalších sociálních sítí, které si každý měsíc vyžádají pozornost více než jedné miliardy aktivních uživatelů. Jistě stojí za zmínku, že čtyři ze šesti platforem vlastní Facebook.

Z veřejně dostupných údajů k polovině října 2020 lze vyvodit, že se počtem 300 milionů aktivních uživatelů měsíčně mohlo pyšnit až 18 platforem. Které z nich znáte a o kterých jste v životě neslyšeli?

Kolik profilů máš, tolikrát…

O Facebooku, YouTube, WhatsAppu, Messengeru, Instagramu, TikToku, Snapchatu a Pinterestu, Telegramu a Twitteru není třeba mluvit – ty zná pravděpodobně každý, a sem tam s nimi tu noc či dvě strávíme. Ale říká vám něco QQ, WeChat, Kuaishou, Reddit, Douyin nebo Quora? I to jsou populární sociální sítě. A počty uživatelů naznačují, že rozhodně nejde o bezvýznamné platformy. Pojďme si je v krátkosti představit a rozšířit si tak obzory – podíváme se i do dalekých zemí jejich vzniku.

Co frčí v Asii

Douyin patří mezi nejoblíbenější aplikace pro krátká videa v Číně, jde o sociální platformu velmi podobnou TikToku. Aplikace byla spuštěna v září 2016 společností ByteDance a o rok později byla představena i na mezinárodních trzích. Uživatelé ji používají k vytváření a sdílení 15vteřinových videí, najdete mezi nimi tzv. challenge a zábavný obsah. Průměrný věk uživatelů Douyinu je mezi 25 a 35 lety. Ve srovnání s jinými sociálními sítěmi má Douyin vysokou míru zapojení followerů.

Kuaishou, který vznikl v roce 2011, se stal v Číně gigantem pro streamování videa. Aplikace umožnila zazářit zejména tvůrcům obsahu žijícím ve venkovských oblastech. A krátkými virálními videi se v Číně jen nezabíjí čas. Nahrávky a s nimi spojené služby zpřístupňují divákům produkt, který je zajímá, mohou sledovat, jak se vyrábí, pěstuje, případně mohou klást prodejcům otázky během živých relací.Tento rival Douyinu v srpnu 2020 přijal 500 milionů online objednávek. Jak se zdá, jdou video a e-commerce ruku v ruce.

Staré (dobré?) QQ

Tencent QQ vznikl v roce 1999 jako imitace ICQ a je jedním z nejpoužívanějších softwarů pro instant messaging v Asii. Dokonce se postaral o světový rekord v počtu připojených uživatelů v jedné chvíli. QQ přežil zkoušky času, přestože nyní je už jen stínem svého bývalého já. Dnes můžete hrát přes QQ hry, přizpůsobit si avatara, odesílat a přijímat e-maily a velké soubory, sdílet mizející videa nebo se připojovat k online skupinám. Výjimkou není ani streamování hudby či hledání partnera přes seznamovací službu QQ. Možná vás překvapí, že mnoho uživatelů jsou studenti základních a středních škol, kteří k aplikaci přistupují z počítače.

Online odpovědi na všechny problémy

Quora je web, kde zvídavci hledají odpovědi na své otázky. A většinou je i nacházejí – jak jinak by se dalo vysvětlit 300 milionů aktivních uživatelů měsíčně? Většina z nich přichází z USA, Indie, Kanady, v menší míře z Velké Británie či Austrálie. Obsah webu je generován uživateli a zaměřuje se na vysoce kvalitní otázky a odpovědi. Je pro něj typické hlasování, kdy mají lidé možnost ohodnotit nejužitečnější informace pomocí tlačítka Upvote. Quora umožňuje uživatelům sledovat témata, která je zajímají a vytvářet sociální sítě. Členství na Quoře je zdarma, stačí si vytvořit účet. A jaké jsou nejčastěji pokládané otázky? Životem po smrti to teprve začíná…

Reddit, který šprýmaři dešifrují jako „Read Every Damn Dumb Internet Thing“, je web pro vkládání obsahu a diskusí, ale i agregátor zpráv ze sociálních sítí. Funguje od roku 2005. Registrovaní uživatelé vkládají odkazy, text nebo obrázky, o kterých komunita ostatních uživatelů následně hlasuje. Založili jej studenti z americké University of Virginia a větší část uživatelů spadá do věkové skupiny 18-24 let. Tip na závěr? Na Redditu publikujte obsah, kterého si ostatní cení, získáte body ve svůj prospěch, budujete důvěru, a to vám přinese dobrou karmu. Protože na karmu se na Redditu hodně hraje.

Hodně funkcí na jednom místě

WeChat je multifunkční aplikace, která je stejně jako QQ vlastněna společností Tencent. Tato aplikace pro zasílání zpráv funguje, i když jsou uživatelé registrováni v různých sítích telefonních operátorů. V Číně je známá pod názvem Weixin a dá se považovat za jakýsi upgrade QQ. Důraz se klade na tady a teď. Podporuje instantní komunikaci, její mobilní služby umožňují větší a rozmanitější transakce, než jaké lze provádět prostřednictvím QQ. Za zmínku stojí funkce živého překládání, kdy stačí kliknout na překládanou větu v chatu a přeložit ji do jazyka, který je v nabídce.

Čínská blokáda

Na závěr je třeba podotknout, že v Číně jsou zakázané veškeré populární weby a aplikace pro sociální sítě jako Viber, Skype, Messenger, WhatsApp, Telegram, YouTube, Instagram, Twitter, Quora, Snapchat, Reddit a mnoho dalších. Myslíte, že by v opačném případě hovořily statistiky o nejpoužívanějších sociálních sítích jinak?

Total
0
Shares
Další články