Twitterové zprávy už lezou i z kopií viktoriánských telegrafů

Steampunková subkultura se nebojí ani sociálních sítí. Britský webový expert Adam Vaughan tak propojil technologie z devatenáctého a jednadvacátého století a vznikl Twittertape, česky asi Twitterograf.

“Twitterograf” Vaughan sestrojil ze starých hodinek a dalších součástek už dávno nepoužívaných strojů. Dřevěný podstavec pak skrývá malou termotiskárnu.

Telegraf se používal většinou k posílání rychlých krátkých informací – o vlacích, cenách akcií nebo zásadních zpráv. Telegraf byl v podstatě takovým nemobilním Twitterem devatenáctého stoleí.

Dnes, 146 let po jeho vynálezu, je považován spíš za cennou historickou relikvii, kterou lze zpeněžit třeba na eBay. “Vždycky jsem byl fascinován historií a navíc tyhle věci mají navíc krásný i design,” tvrdí Vaughan v rozhovoru pro BBC.

Po třech měsících se mu povedlo propojit současnost s předminulým stoletím. “Jsem programátor a dávat dohromady opravdový stroj pro mě byla velká škola,” dodává. Strojek ale nakonec opravdu funguje. Je připojený k počítači síťovým kabelem a sleduje vynálezcův účet na Twitteru každých třicet vteřin.

The Twittertape Machine from Adam Vaughan on Vimeo.

Budoucí verze už by měly mít displej a kontrolní panel, který umožní majitelům tisknout třeba jenom vybrané hashtagy nebo sledování více účtů najednou. Sám byl nakonec překvapen zájmem o jeho vynález. Největší rozruch to strhlo právě ve steampunkové komunitě, která je fascinována kombinací viktoriánské atmosféry a technologií.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

#occupygezi a #istanbul: Sociální média opět zasahují

Původní protesty proti kácení stromů v Istanbulu se během pár dní proměnily v demonstrace proti současné vládě. A protože už se stalo zvykem, že tamější média události bez výjimky ignorují, informace se šíří jak jinak než prostřednictvím blogů, Twitteru a Facebooku.