Twitterové účty velkých médií nezvládají útoky syrských hackerů

CBS, Al Jazeera, Associated Press a teď už i Reuters. Twitterové účty velkých médií s globálním dopadem neodolaly náporu útoků Syrské Elektronické Armády. Několikanásobný hackerský úspěch jen poukazuje na to, že spoléhat se jen na heslo, navíc často sdílené mezi více správci, prostě nestačí.

Předevčírem podvečer se na Twitteru agentury Reuters začaly objevovat politické karikatury, které evidentně nevydávala nestranná zpravodajská agentura (celou sérii zachytil server Buzzfeed). Podezření na to, že je účet hacknutý, tu tedy bylo a brzy se i potvrdilo. Během podivné třičtvrtěhodinky se totiž na Twitteru objevila zpráva “Always via Syrian Electronic Army(@Official_SEA12#SEA #Syria#SyrianElectronicArmy.” Chvíli potom Twitter byl účet vypnut a první normální tweety se objevily až po sedmi hodinách.

Syrská Elektronická Armáda se na velké západní mediální domy specializuje a @thomsonreuters rozhodně nebyl první. Během letošního dubna už takhle zaškodila na účtech NPR, CBS a Associates Press. V případě AP se nebála vypustit zprávu, že v Bílém domě vybuchly bomby a zranily prezidenta Obamu.

Loni zase řádila na stránkách televize Al Jazeera. Hacku, a tím pádem zařazení na seznam těch nejdůležitějších médií, se dočkal i účet parodické televize Onion. “Onion je sice satira, ale leckdy jsou jejich zprávy důvěryhodnější než informace přežvýkané soukolím korporací,” vysvětlil útok jeden z hackerů Th3 Pr0.

Počítače ve službách režimů

Hackeři podporují režim prezidenta Bašára al-Assada, není ale úplně jisté, jestli jsou oficiální zbraní režimu nebo jestli jednají na vlastní pěst. Každopádně opozice má jasno. Podle nich hackery platí Assadův synovec Rami Makhlouf z dubajské kanceláře. Za úspěšný útok dostávají prý pět set až jeden tisíc dolarů. A k tomu zdarma jídlo a ubytovaní.

Vlády se už do kybernetických válek zapojují běžně. Podle Eugena Kasperskyho, který minulý týden zavítal i do Prahy, si ale politici hrají s ohněm. “Je to jako bumerang, každý virus nebo škodlivý kód se většinou vrátí. Když už ale je nutné se do kyberválky pouštět, tak je lepší útočit první, protože obrana je vždycky strašně těžká,” vysvětlil zakladatel bezpečnostní firmy Kaspersky Lab.

Pomoci má komplikovanější přístup na Twitter

Twitter si je vědom rizik a možných následků. Hackerské útoky totiž nezasáhly jenom velká média. Své problémy s nimi měl třeba Jeep nebo Burger King. Nutno ale přiznat, že některé značky si ve snaze zviditelnit svůj účet, celý hack vymyslely. I přesto přišlo v květnu na svět dvoustupňové přihlašování. Kromě normálního hesla je tak potřeba ještě textová zpráva.

Uživatelům, kteří si službu zapnou, bude Twitter při každém přihlášení zasílat esemesku na mobilní telefon prostřednictvím služby Twitter via SMS. Zapnutí je možné provést v nastavení účtu, je k němu ale nutné mít ověřenou e-mailovou adresu a také zadané telefonní číslo.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook od A do Z. Lekce sedmá: Aplikace za hranicemi Facebooku

Facebook nejsou jenom stránky, je to také neuvěřitelně silná platforma pro aplikace všeho druhu. V pořadí již třetí článek na téma aplikací berte jako snahu představit nástroje Facebook Connect a Open Graph jako relativně snadně uchopitelný a mocný nástroj pro marketéry (nikoliv jako technický návod na implementaci do webu).