Twitter ZŠ – desktopové a mobilní aplikace pro Twitter

Opět půjde o výřez toho nejzajímavějšího, což je pouze nepatrný zlomek dostupných možností. Doufám ale, že pro začátečníky půjde o zajímavý krok k průzkumu a ti pokročilejší možná dostanou chuť vyzkoušet i něco nového. Pojďme na to.

Původně jsem chtěla jednotlivé aplikace dělit na ty desktopové, pro iPhone, pro Android apod. Během psaní jsem si ale uvědomila, že se platformy jednotlivých programů natolik prolínají, že to není možné. V textu tedy vždy najdete informace, kde všude lze daný program využít.

TweetDeck

TweetDeck běží na frameworku Adobe Air. Není se ale čeho bát, instalace Adobe Air je rychlá a jednoduchá. Pak už stačí jen doinstalovat samotný TweetDeck. Výhodou tohoto řešení je možnost využití na různých operačních systémech. Ať máte Windows, Mac OS nebo Linux, tahle aplikace je vám vždy k dispozici.

TweetDeck funguje na vícesloupcovém systému. Podporuje kromě Twitteru i Facebook, MySpace a LinkedIn. Samozřejmostí je podpora více účtů. Můžete libovolně přidávat a ubírat sloupce dle vlastních potřeb, nově je zabudována i podpora seznamů.

Možnosti programu jsou opravdu široké, včetně notifikací, zkracování URL, synchronizace, zálohování, přímého zobrazování obrázků, nahrávání videa… a iPhone aplikace.

Seesmic

Druhým populárním desktopovým programem je Seesmic. Ten lze, stejně jako TweetDeck, instalovat přes Adobe Air, má ale i samostatnou Windows aplikaci, webové rozhraní a mobilní aplikace pro Android a BlackBerry.

Seesmic podporuje Twitter a Facebook a opět obsahuje velké množství funkcí, které jsou více než použitelné.

V červencovém souboji serveru Mashable zvítězil těsně TweetDeck, vypadá to, že i u uživatelů má v současnosti převahu. Přesto doporučuji vyzkoušet obě aplikace a nechat rozhodnutí na vašem vlastním vkusu a způsobu využívání Twitter účtů.

Tweetie

Tweetie je hojně využívaná aplikace dostupná pro jablíčkáře. Existuje ve verzi pro Mac OS a pro iPhone. Obě verze mají moc pěkný a použitelný design.

Tweetie pro Mac OS má oproti předchozím dvěma programům pouze jeden sloupec, který ale funguje bezchybně i v případě více účtů. Můžete využívat i klávesové zkratky, což je ve spojení s intuitivním ovládáním přímo zabijácká kombinace. Soukromá konverzace se zobrazuje jako chat, nikdy tedy „neztratíte nit“, což se hodí v případě, že na firemním účtu musíte vyřizovat větší množství soukromých zpráv.

Mac OS verze je zdarma s přídavkem reklam, pokud se jich chcete zbavit, registrace stojí 20 dolarů.

Tweetie pro iPhone existuje dokonce již ve verzi 2. Jak jsem již zopakovala mnohokrát, i iPhone aplikací pro Twitter je obrovské množství a je na vás, která z nich vám nejvíce sedne do ruky. Tweetie 2 rozhodně patří k těm nejpovedenějším.

Podpora více účtů je vyřešena jednoduše – stačí si na vstupní stránce vybrat, do kterého vstoupíte. A ocitnete se v aplikaci, které snad nic nechybí. Díky offline módu můžete pracovat i mimo internetové připojení – po navázání spojení aplikace sama změny synchronizuje. Přímo z telefonu můžete editovat svůj profil; Tweetie má dokonce zabudovaný i překladač. Vypisování všech funkcí by zabralo polovinu dnešního článku, doporučuji tedy pokračovat přímo na stránce aplikace. Pouze doplním, že v současné době stojí Tweetie 2 pro iPhone 2,39 euro.

Twitterrific

Twitterrific je známější pro svoji iPhone verzi, ale má i desktopového klienta pro Mac OS.

Ačkoliv jsem na svém iPhone zkoušela různé aplikace, dlouho jsem váhala i u Tweetie, nakonec se vždy vrátím k této. Považuji ji za graficky ještě vyvedenější, než zmíněné Tweetie. Nenechte se vylekat prvním použitím, kdy může Twitterrific působit trochu nepřehledně. Po několika minutách se snadno zorientujete. Všechny zprávy máte v jednom sloupci, jsou ale barevně odlišené a tak i při rychlém projíždění nepřehlédnete svoje zelené zprávy, světle hnědé replies nebo modré soukromé zprávy. Všechny tři, plus oblíbené, si můžete i samostatně vyfiltrovat (viz. obrázek).

Stejně jako Tweetie, i Twitterrific má široké možnosti nastavení, včetně výběru služeb pro sdílení obrázků a videa. Twitterrific pro iPhone je zdarma, ale s reklamami (které výrazně neruší). Pokud ale oceníte kvality této aplikace a budete chtít reklamy odstranit, zaplatíte 3,99 euro.

Echofon

Přiznávám, že jako zástupce něžného pohlaví kladu mnohem větší důraz na vzhled aplikací. Echofon jako rozšíření pro Firefox pro mne byl v tomto ohledu velkým zklamáním. Původně TwitterFox jsem používala se vší spokojeností, ale přejmenování sebou přineslo i redesign a ten mě po pár dnech donutil k odstranění tohoto rozšíření a instalaci TweetDecku. Pokud ale překousnete tento drobný nedostatek a používáte prohlížeč Firefox, Echofon pro vás určitě bude dobrým pomocníkem.

I tak malá aplikace, jako je Firefoxové rozšíření, umí správu více účtů, což je pro naše účely v případě firemních účtů rozhodně užitečné. Jen pozor, abyste nezapomněli přepnout účty, až budete chtít tweetnout na ten soukromý.

Echofon má kromě Firefoxu i iPhone aplikaci a desktopovou aplikaci pro Mac OS.

Twidroid

Twidroid je vlajkovou lodí Twitterových aplikací pro mobilní operační systém Android.

Ve verzi zdarma obsahuje plnohodnotného Twitter klienta s možností přispívání, retweetování, vyhledávání, prohlížení internetových stránek a obrázků, zkracování URL a mnoho dalšího.

Placená PRO verze má navíc podporu více účtů, plnou podporu seznamů nebo nativní podporu služby bit.ly. Stojí 3,39 euro.

Gravity

Pokud máte v mobilním telefonu Symbian, Gravity, ačkoliv není úplně zadarmo (přibližně 200 Kč dle aktuálního kurzu), je určitě volba, které nebudete litovat.

Možnosti nastavení jsou vcelku obsáhlé, uživatelské prostředí velmi příjemné. Pro publikování a prohlížení obrázků podporuje služby MobyPicture, TwitPic, TwitGoo, Flic.kr, Yfrog a img.ly.

V poslední době přibyla i beta podpora Facebooku a také Google Reader. Pro čtení RSS tedy nemusíte přepínat do jiné aplikace, což je určitě v pracovním procesu velmi příjemný doplněk.

Podařilo se nám obsáhnout operační systémy Windows, Mac OS, Linux, ukázali jsme si i aplikace pro iPhone, Android, BlackBerry a Symbian. Pokud vám žádná aplikace pro mobilní telefony nevyhovuje, mnohým z vás určitě postačí mobilní verze stránek Twitter.com.

Jaké programy vyhovují vám? Používáte některé z těch, které jsou v článku, nebo jste si našli více vyhovující alternativy? Podělte se s námi a ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.