Twitter zablokoval Trumpův účet s jasným sdělením

Twitter ve svém prohlášení uvedl, že zablokoval účet Donalda Trumpa kvůli riziku dalšího podněcování k násilí. K pozastavení účtu přistoupila společnost poté, co zde odcházející prezident opakovaně šířil falešná tvrzení o volbách, i s ohledem na události posledních dnů, kdy Trumpovi příznivci zaútočili na Kapitol ve Washingtonu. Způsobené násilí vedlo ke smrti čtyř civilistů a policisty.

Tento krok byl finálním završením Trumpových estrád na Twitteru, který dokázal tuto sociální síť využít jako megafon pro nebezpečné konspirační teorie, cílené obtěžování a podněcování k násilí. Facebook učinil podobný krok před několika dny a „na neurčito“ uzamkl Trumpův účet – minimálně na dva týdny, resp. do doby, než bude dokončeno mírové předání moci.

Podle Twitteru se jedná o mimořádnou situaci, kvůli které bylo třeba přijmout vhodná nouzová opatření, včetně odstranění Trumpova videa. V souvislosti s děsivými událostmi, kterým byla Amerika minulý týden svědkem, tak dal Twitter jasně najevo, že porušení jeho pravidel má své závažné následky. Zásady společnosti dále zakazují Trumpovi provozovat jeho účet třetí stranou.

Někteří zákonodárci a celebrity už roky apelují na Twitter, aby Trumpův účet zcela zakázal. K nim se nyní přidala také bývalá první dáma Michelle Obamová, která publikovala tweet, že giganti ze Silicon Valley by měli přestat podporovat Trumpovo „obludné chování“ a trvale jej vyloučit z této sociální sítě.

Stejně tak Facebook zakázal Trumpovi používat své platformy. Ve svém vyjádření viceprezident pro bezpečnost a integritu Facebooku uvedl, že Trumpův účet nepřispíval ke snížení násilí, ale naopak k jeho podněcování. Rizika, která se pojila s užíváním služeb během tohoto období, byla podle Zuckerberga příliš vysoká.

Google pozastavil aplikaci Parler, Snapchat a Twitch také zakázaly kanály odcházejícího prezidenta. Dva online obchody s Trumpovými suvenýry byly uzavřeny společností Shopify. Reddit zakázal fórum „donaldtrump“ Trumpových příznivců. Je otázkou času, kdy a v jakém měřítku budou další významné společnosti následovat jejich příkladu.

Zdroje: Vice, CNN, Twitter, BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kompletní program Social Marketers Summitu je venku!

Z Belgie, z Afriky, ze Švédska i z pražské Letné se letos sjedou speakeři na pražský Social Marketers Summit. Akci, která se nejenom snaží rozšiřovat obzory českým firmám a agenturám, ale která si také mezi zahraničními řečníky získala oblibu pro svůj nezaměnitelný “vibe”.