Twitter slaví narozeniny. Kam se posunul za pět let?

Ke svému pátému výročí nám Twitter připravil zajímavé statistiky užívání, ale než se na ně podíváme, pojďme si připomenout, jak to vlastně celé začalo. Na začátku byla spoelčnost Odeo zaměřená na podcasty. Právě její vedení zorganizovalo někdy počátkem roku 2006 celodenní brainstorming v parku s cílem zkvalitnění služeb. Jeden ze zde přítomných, Jack Dorsey, pozdější spoluzakladatel Twitteru, tu představil nápad, jak by člověk mohl pomocí SMS zpráv komunikovat s celou skupinou lidí najednou.

Jako první název byl zvolen „twttr“, podle slova twitter, označujícícho ptačí cvrlikání a lidské klábosení. Stejně tak byla zvolena délka zpráv 140 znaků, jednoduše proto, že původním cílem bylo primárně mobilní využití a zprávy se musely vejít do SMS i s doprovodnými technickými informacemi. První tweet vyšel 21. března 2006 a od této doby také společnost počítá svou historii, přestože do vzniku Twitter, Inc. ještě chyběl více než rok.

První tweet Jacka Dorseyho z 21. března 2006

Co následovalo? Nejprve testování v rámci vnitrofiremní komunikace Odeo, od července 2006 první veřejná verze Twitteru. Až do dubna 2007 fungovala služba pod křídly společnosti Odeo, kterou mezitím zakladatelé Jack Dorsey, Biz Stone a Evan Williams koupili. A od dubna 2007 se už definitivně píší dějiny nejen služby Twitter, ale i stejnojmenné společnosti.

Změna je život

Twitter za dobu své existence změnil mnoho věcí. Ovlivnil způsob, jakým vnímáme a používáme sociální sítě, přinesl něco zcela nového, co se ujalo jak pro osobní komunikaci, tak pro profesionální marketing a informování zákazníků, klientů a spotřebitelů. Díky Twitteru se například prosadila celá řada služeb na zkacování URL, které pro omezenou délku zpráv byly najednou potřeba – a ukázalo se, že se vlastně hodí i jinde. Za poslední dva roky se povědomí o značce Twitter ve Spojených státech zvýšilo z pěti na 87 procent.

Změnil se i samotný Twitter, který, přestože je v pěti zemích světa přístupný i přes speciální mobilní SMS kódy, začal fungovat primárně přes web a specializované mobilní aplikace. Nemluvě o tom, že se služba postupně podle úspěšnosti aplikací vnějších developerů učila, o co mají uživatelé zájem, a tyto funkce následně do svojí webové formy integrovala. To sice často vyvolávalo kritiku z řad těchto developerů, kteří tím nejedou přišli o práci a zdroj příjmů, Twitteru to ale podle všeho prospělo.

Statistiky užívání

Po stručném připomenutí historie společnosti nyní přichází ten správný čas na rekapitulaci statistik, které Twitter k pátému výročí zveřejnil:

  • První miliarda tweetů trvala přesně 3 roky, 2 měsíce a 1 den. Na to, že se jedná o absolutní náhodu, to vyšlo velmi pěkně.
  • Stejný počet, miliardu tweetů, ovšem uživatelé v současnosti odešlou v průměru každý týden. To vychází na zhruba 140 milionů tweetů denně, skoro třikrát více než 50 milionů před rokem.
  • V pátek 11. března 2011 odeslali uživatelé 177 milionů tweetů.
  • Rekord v počtu tweetů za vteřinu drží Japonsko, kde čtyři vteřiny po půlnoci na Nový rok 2011 odeslali 6939 tweetů.
  • Nových účtů v průměru přibývá 460 tisíc denně, sobota 12. března zaznamenala dokonce 572 tisíc.
  • Za poslední rok se počet mobilních uživatelů zvýšil o 182 procent (a mají na svědomí dvě třetiny přístupů).
  • Od ledna 2008 počet změstnanců vzrostl z 8 na více než 400.

Kromě toho jsme se v poslední dozvěděli o tom, kdo a jak Twitter doopravdy používá, že je Twitter účinnější než Facebook, že je Facebook účinnější než Twitter nebo že by službu rád koupil Google i Facebook. A jistě se ještě mnohé dozvíme. Co myslíte, kde bude Twitter za dalších pět let? A budete na něm vy?

Via Twitter, WikiEN