Twitter oslavil 9. narozeniny. Jak se služba za tu dobu změnila?

Mikroblogovací Twitter, která byla nejdříve spíše zvídavým pokusem, postupně vyrostla do hromadného sdělovacího prostředku. Minulý týden oslavila 9 let od svého založení a teď má skoro 300 milionů uživatelů po celém světě.

Mikroblogovací služba Twitter, která byla nejdříve spíše zvídavým pokusem, postupně vyrostla do hromadného sdělovacího prostředku. Minulý víkend oslavila 9 let od svého založení a obsluhuje měsíčně již 288 milionů uživatelů po celém světě.

Na oslavu mezníku vypustil Twitter, který byl založen roku 2006, video, které ukazuje 9 let staré děti, které popisují, co pro ně právě tento věk znamená. Roztomilost je faktorem, na který kampaň sází…

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D-jfpahGhRc

Ne “Twitter”, ale “Twttr”

Vůbec první „tweet“ byl napsán spoluzakladatelem Jackem Dorseym, a to 21. března. Jeho obsahem bylo jen velmi krátké sdělení: „just setting up my twttr.“ Vůbec první název služby tedy nebyl „Twitter“, jak ho známe dnes, ale „Twttr“.

Dorsey se později vyjádřil k samé podstatě této sítě: „Jen náhodou jsme narazili na slovo „Twitter“ a bylo to perfektní.“ Definice slova by asi zněla takhle: „krátký záblesk bezvýznamných informací“, nebo „cvrlikání ptáků“.

To je přesně to, co původně Dorsey očekával, že jeho služba bude – síť, kde si lidé budou moci svobodně psát různé myšlenky, bez hlubšího záměru.

SONY DSC

Od té doby se na Twitteru událo mnoho věcí a stal se mocným nástrojem.

V září roku 2006 začal Twitter testovat tlačítko „buy“, které uživatelům umožňovalo nakupovat přímo při psaní tweetu.

V říjnu bylo inzerentům povoleno postovat své nabídky a slevy a uživatelům vkládat údaje od svých platebních karet.

Na Twitteru se také mnohokrát objevily přelomové zprávy, jako např. od NASA, kdy byl v roce 2008 nalezen kus ledu na Marsu, a to robotem s názvem Mars Phoenix Lander. Další významnou zprávou bylo také to, když musel letoun US Airways nouzově přistát na řece Hudson v New Yorku v roce 2009. Zpráva byla doplněna o obrázky zachráněných cestujících na záchranných vorech.

US_Airways_flight_falls_victim_to_bird_strike

#kdesevzalamřížka?

První hashtag přišel v roce 2007, a to díky uživateli Chrisi Messinovi, který chtěl využít hashtagu jako popudu k vytvoření skupinové konverzace na dané téma. V dnešní době má i ta nejmenší událost vlastní hashtag, a ten se tedy takhle stal velice podstatným nástrojem.

tweet-hashtag

Co současnost?

Jak bylo zmíněno v úvodu, Twitter momentálně obsluhuje kolem 288 miliónů uživatelů měsíčně. Ti generují celkově přes 500 miliónů tweetů denně. Zhruba 80 procent aktivních uživatelů pak na Twitteru komunikuje přes mobilní telefony a jiná chytrá zařízení.

Facebook nebo Twitter, to je oč tu běží…

Twitter úspěšnosti modrého Big Brothera nedosahuje a už to asi nikdy nezvládne. Počet aktivních uživatelů, příjmy v jednotlivých letech či jen jednoduchá návštěvnost, tomu dává za pravdu.

Facebooku měsíčně použije kolem 1,4 – 1,5 miliardy uživatelů, kdežto Twitter dosahuje sotva čtvrtiny těchhle čísel. Twitter kvůli tomu také podstatně menší výdělky – Twitter vygeneruje čtvrtletně přes 300 milionů dolarů, Facebook zhruba desetkrát tolik – tedy kolem 3 miliard. A mohli bychom pokračovat…

Twitteru i tak přejeme jen to nejlepší! Rádi ho budeme používat dál, protože je to nástroj, který je přesně pro naši komunitu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co jsme v uplynulém týdnu hledali na Seznamu, Googlu a YouTube

WTF? Největším sokanem ve vyhledávání Seznamu ze za poslední týden se stala... bylina štěstí! Iveta Bartošová má pořád větší vliv, než bychom čekali. Zato YouTube stále pevně ovládá písnička The Fox, která už nám začíná lézt krkem podobně jako svého času Gangnam Style. A pak je tu samozřejmě ta věc s žirafou...
Přečtěte si více

Ozvěny Louskáčku 2013: Jak to vidíme my

Minulý týden český Art Directors Club společně s Asociací komunikačních agentur rozdával asi nejprestižnější ocenění, která se u nás v reklamě dají vyhrát. Nás přirozeně moc nezajímají klasické kategorie (jenom částečně), ale hlavně ty digitální. A i když jsme si naši lehkou rozpačitost původně chtěli nechat jenom pro sebe, nakonec to nešlo zastavit a muselo to jít ven.