Twitter oslavil 9. narozeniny. Jak se služba za tu dobu změnila?

Mikroblogovací Twitter, která byla nejdříve spíše zvídavým pokusem, postupně vyrostla do hromadného sdělovacího prostředku. Minulý týden oslavila 9 let od svého založení a teď má skoro 300 milionů uživatelů po celém světě.

Mikroblogovací služba Twitter, která byla nejdříve spíše zvídavým pokusem, postupně vyrostla do hromadného sdělovacího prostředku. Minulý víkend oslavila 9 let od svého založení a obsluhuje měsíčně již 288 milionů uživatelů po celém světě.

Na oslavu mezníku vypustil Twitter, který byl založen roku 2006, video, které ukazuje 9 let staré děti, které popisují, co pro ně právě tento věk znamená. Roztomilost je faktorem, na který kampaň sází…

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D-jfpahGhRc

Ne “Twitter”, ale “Twttr”

Vůbec první „tweet“ byl napsán spoluzakladatelem Jackem Dorseym, a to 21. března. Jeho obsahem bylo jen velmi krátké sdělení: „just setting up my twttr.“ Vůbec první název služby tedy nebyl „Twitter“, jak ho známe dnes, ale „Twttr“.

Dorsey se později vyjádřil k samé podstatě této sítě: „Jen náhodou jsme narazili na slovo „Twitter“ a bylo to perfektní.“ Definice slova by asi zněla takhle: „krátký záblesk bezvýznamných informací“, nebo „cvrlikání ptáků“.

To je přesně to, co původně Dorsey očekával, že jeho služba bude – síť, kde si lidé budou moci svobodně psát různé myšlenky, bez hlubšího záměru.

SONY DSC

Od té doby se na Twitteru událo mnoho věcí a stal se mocným nástrojem.

V září roku 2006 začal Twitter testovat tlačítko „buy“, které uživatelům umožňovalo nakupovat přímo při psaní tweetu.

V říjnu bylo inzerentům povoleno postovat své nabídky a slevy a uživatelům vkládat údaje od svých platebních karet.

Na Twitteru se také mnohokrát objevily přelomové zprávy, jako např. od NASA, kdy byl v roce 2008 nalezen kus ledu na Marsu, a to robotem s názvem Mars Phoenix Lander. Další významnou zprávou bylo také to, když musel letoun US Airways nouzově přistát na řece Hudson v New Yorku v roce 2009. Zpráva byla doplněna o obrázky zachráněných cestujících na záchranných vorech.

US_Airways_flight_falls_victim_to_bird_strike

#kdesevzalamřížka?

První hashtag přišel v roce 2007, a to díky uživateli Chrisi Messinovi, který chtěl využít hashtagu jako popudu k vytvoření skupinové konverzace na dané téma. V dnešní době má i ta nejmenší událost vlastní hashtag, a ten se tedy takhle stal velice podstatným nástrojem.

tweet-hashtag

Co současnost?

Jak bylo zmíněno v úvodu, Twitter momentálně obsluhuje kolem 288 miliónů uživatelů měsíčně. Ti generují celkově přes 500 miliónů tweetů denně. Zhruba 80 procent aktivních uživatelů pak na Twitteru komunikuje přes mobilní telefony a jiná chytrá zařízení.

Facebook nebo Twitter, to je oč tu běží…

Twitter úspěšnosti modrého Big Brothera nedosahuje a už to asi nikdy nezvládne. Počet aktivních uživatelů, příjmy v jednotlivých letech či jen jednoduchá návštěvnost, tomu dává za pravdu.

Facebooku měsíčně použije kolem 1,4 – 1,5 miliardy uživatelů, kdežto Twitter dosahuje sotva čtvrtiny těchhle čísel. Twitter kvůli tomu také podstatně menší výdělky – Twitter vygeneruje čtvrtletně přes 300 milionů dolarů, Facebook zhruba desetkrát tolik – tedy kolem 3 miliard. A mohli bychom pokračovat…

Twitteru i tak přejeme jen to nejlepší! Rádi ho budeme používat dál, protože je to nástroj, který je přesně pro naši komunitu.

Total
0
Shares
Další články