Twitter opět vytáhl do boje proti šíření dezinformací

Chcete olajkovat zavádějící tweet? Střezte se! Twitter vás varovným štítkem upozorní na to, že se chystáte učinit něco, co není zrovna fru-fru.

Twitter je často terčem kritiky kvůli svému přístupu k dezinformacím, fake news, kyberšikaně a dalším „takovým nešvarům“, které se zde hojně rozšířily. Ve snaze nestát se žumpou internetu Twitter bojuje všemi možnými prostředky. A nějaký efekt to překvapivě má!

Nová zbraň

Twitter brojí proti dezinformacím už delší dobu – poukazoval na fake news šířící se v období pandemie koronaviru i při amerických prezidentských volbách. Jeho dřívější snahy pomohly snížit citování dezinformačních tweetů o 29 %, proto se společnost rozhodla k dalšímu kroku. Logika nejnovější zbraně proti šíření dezinformací je následující – odstřelit pasivní šiřitele dezinformací a oslabit tak aktivní zdroj. Neboli pokud se pokusíte lajknout příspěvek obsahující zavádějící informace (které to jsou, to rozhodne Twitter), upozorní vás na to varovný štítek. Protože tweet, který nemá lajky, nepřežije déle než pár vteřin.

Méně lajků, méně atraktivity, tak to prostě chodí, takže když bude u nějakého tweetu pusto prázdno, nebudou s ním chtít další lidé interagovat. Nový přístup by měl omezit dosah sporného obsahu, pokud si lidé včas všimnou varování a samozřejmě pokud toto varování budou brát jako odrazující.

Ukazuje se, že si lidé možná dají říct – letos přišel Twitter i s další novou funkcí: lidem se zobrazila varovná zpráva, když se pokoušeli sdílet odkaz, který ani neotevřeli (Sdílení článku může vyvolat diskusi, takže si jej možná chcete přečíst, než jej budete tweetovat). Později se ukázalo, že zavedení funkce vedlo ke 40% nárůstu lidí, kteří před samotným sdílením článek skutečně otevřeli. I proto se očekává, že nový varovný štítek bude mít úspěch.

Označený tweet = špatný tweet

Twitter v současnosti označuje tweety, které se podle něj prohřešily proti zásadám společnosti – jde hlavně o podvodné nebo nepravdivé zprávy. Mezi další opatření patří přesměrování na důvěryhodnější zdroj, když se uživatel pokusí lajkovat tweet, který obsahuje zavádějící informace. V takovém případě se zobrazí pop-up zpráva s výzvou, aby uživatel pomohl omezit šíření fake news, poté je přesměrován na důvěryhodnější zdroj informací.

Společnost uvedla, že nová funkce bude spuštěna tento týden pro uživatele webu a iOS. Majitelé Androidu budou muset ještě několik týdnů počkat než jim Twitter začne radit, co lajkovat.

Zdroj: SiliconANGLE

Diskuze k článku