Twitter odstavil účet Anonymous pro porušení pravidel, nyní opět funguje

Může se to stát každému. Porušíte pravidla Twitteru, třeba nevědomky, a bude vás to stát účet. Dobrá zpráva je, že přinejmenším napoprvé ne nadobro. Alespoň lze-li soudit z případu hackerského hnutí Anonymous. A je taky sympatické vidět, že se Twitter nebojí ozvat ani vůči těm skupinám, které mu teoreticky mohou způsobit nemalé problémy.

Anonymous mají na Twitteru hned několik účtů, ten nejpopulárnější z nich, @YourAnonNews, nasbíral již přes 800 tisíc followerů. O to nepříjemnější asi bylo zjištění vlastníka, ať už jím je kdokoliv, že účet Twitter během včerejška zablokoval.

Naštěstí pro majitele následoval e-mail od Twitteru popisující jádro problému a jak jej napravit. Důvodem byl nevhodný obrázek, který Anonymous dříve publikovali, a který porušoval pravidla sociální sítě. Twitter se dovolával toho, aby jej majitel účtu kontaktoval poté, co si pravidla užívání služby poctivě přečte. Netrvalo dlouho a účet byl opět aktivní, tentokrát ale s důrazným varováním, že bude-li se situace opakovat, mohlo by již přerušení provozu účtu být trvalé.

A co byl ten tweet, který způsobil největšímu účtu hnutí Anonymous potíže? Obsahoval jako přílohu screenshot e-mailu, který jisté slečně Shirley poslal její přítel John, o tom, že její účet na Twitteru se pravděpodobně stal cílem hackerského útoku. Anonymous zprávu zveřejnili s úšklebkem sobě vlastním a komentář zněl: “Omlouváme se, Shirley není v tuto chvíli dostupná.”

Problémem pro Twitter přitom nebyla nelegálnost toho, že Anonymous hackuje ostatním uživatelům účty na Twitteru i e-maily, jak z tweetu jednoznačně vyplývá. Hlavním problémem bylo to, že na účtu byly publikovány soukromé informace jiné osoby bez jejího souhlasu. Kromě výše zmíněného také Anonymous tweetovali telefonní čísla a adresy členů náboženské organizace Westboro Baptist Church z Kansasu, což mohlo s dočasným pozastavením účtu souviset, přestože Twitter tyto zprávy ve svém e-mailu nezmiňuje. Předmětná část podmínek Twitteru:

Privacy: You may not publish or post other people’s private and confidential information, such as credit card numbers, street address or Social Security/National Identity numbers, without their express authorization and permission.

Ponaučení pro nás ostatní, když vynecháme starý známý fakt, že na účtu, podle kterého jste osobně dohledatelní, není dobré se přiznávat k trestné činnosti, jak nám již mnohokrát různí jednotlivci dokázali? Že je dobře znát pravidla služby, nejen v případě Twitteru, ale i v případě Facebooku a dalších, a dávat si pozor, abyste je nepřekročili. Jinak můžete o účet, do kterého jste vy či vaše společnost investovali velké množství času a třeba i peněz, snadno nenávratně přijít.

Total
0
Shares
Další články