Twitter dnes vstoupí na burzu za 26 dolarů na akcii

Dlouho očekávaný vstup Twitteru na burzu nadešel. Vlivná sociální síť právě dnes zamíří na newyorkskou NYSE, a to při upisovací ceně akcií 26 dolarů za kus. Celková hodnota společnosti tak činí 14.16 miliardy dolarů.

Twitter původně cenu pro vstup na burzu z opatrnosti stanovil v rozmezí 17 až 20 dolarů, očekávalo se ale, že cena bude nakonec vyšší. Konečných 26 dolarů za akcii, které Twitter zveřejnil včera večer, tak není velkým překvapením. Zároveň stále jde o spodní hranici toho, jak před několika týdny, když Twitter IPO oznámil, analytici možnosti společnosti hodnotili.

Hodnota Twitteru tak při počtu vydaných akcií 545 milionů činí 14.16 miliardy dolarů. Pokud bychom připočetli i zaměstnanecké opce a další typy omezených závazků, které Twitter má, dosáhl by počet akcií na 705 milionů. Souhrnná cena Twitteru by tak přesáhla 18 miliard.

twitter ipo

Twitter prodal celkem 70 milionů akcií, které se dnes na burze začnou volně obchodovat, a získal tak od nových investorů 1.8 miliardy dolarů. Počátek obchodování by měl nastat v odpoledních hodinách našeho času, po otevření burzy v New Yorku. Existují ovšem obavy, že se (podobně jako před rokem a půl v případě Facebooku a burzy NASDAQ)  obchodování kvůli vysoké poptávce pozdrží a začne se zpožděním.

Na rozdíl od Facebooku by akcie Twitteru měly první den významně posílit. Střízlivější odhady hovoří o 40 dolarech, což je zároveň cíl, na který pomýšlí i samotný Twitter. Někteří ale jdou tak daleko, že během dnešního obchodování předpovídají až prolomení hranice 80 dolarů.

Pokud budou s vývojem ceny akcií spokojeny, mohou instituce provádějící upisování nakoupit od Twitteru na základě třicetidenní opce dalších 10.5 milionu akcií. To udělají tehdy, pokud cena akcií bude nad upisovací hodnotou i měsíc po vstupu Twitteru na burzu. Upisování Twitteru provádí klasická známá jména – Goldman Sachs, J.P. Morgan, Morgan Stanley, Merrill Lynch a Deutche Bank Securities.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook oficiálně spustil hashtagy

Možná dříve, než se podle úniků a spekulací očekávalo, každopádně ale jako vítanou a očekávanou novinku, Facebook ve středu večer spustil hashtagy. Prozatím budou fungovat jen pro malou část uživatelů, ovšem během následujcícíh týdnů by měly být zprovozňovány dalším.
Přečtěte si více

Astronaut na ISS natočil první videoklip ve vesmíru. A je super!

Mluvit ve spojení s astronauty o hrdinství trochu zavání klišé, kanadský velitel mise na Mezinárodní vesmírné stanici Chris Hadfield ale naším hrdinou je. Po nejrůznějších zábavných experimentech a složení vlastní skladby završil svůj pobyt ve vesmíru skvělým coverem písně Space Odity od Davida Bowieho.
Přečtěte si více

Foursquare spustil svou první mobilní aplikaci pro obchodníky

Pokud máte svůj obchod, ať už jakýkoliv, a používáte jako jeden z nástrojů ke zviditelnění Foursquare, určitě vás někdy zlobilo, jak může být správa venue komplikovaná kvůli přístupnosti některých funkcí pouze z počítače. Od včerejška se to naštěstí mění, Foursquare totiž konečně vydal mobilní aplikaci pro obchodníky.