Twitter a burza? Spekuluje se o přelomu roku

Začne Twitter konečně snášet zlatá vejce? Další kolo spekulací je tady. Nejpozději na přelomu roku by měl podle informací AllThingsD udělat ze zakladatelů boháče. Po nepříliš vydařené vstupu Facebooku bude tato emise cenných papírů sledována víc než bedlivě. Už jen proto, že se bude pravděpodobně krýt s vydáním knihy, která má odkrýt všechny detaily o vzniku sociální sítě.

Příští rok by měl podle odhadů agentury Emarketer vydělat Twitter jednu miliardu dolarů. Tento milník se dá oslavit bouchnutím šampaňského. Vypadá to ale, že si majitelé sociální sítě spíš zazvoní na burzovní zvonek, který by měl jejich podíly proměnit na miliardy.

Podle posledního kola spekulací by měli ještě do konce roku nebo na začátku příštího odevzdat první formuláře pro vstup na newyorský parket. Twitter je aktuálně oceňován v rozmezí 9 a 11 miliard dolarů, a to podle posledního uskutečněného obchodu ve výši 80 milionů dolarů z počátku roku, který by celou společnost oceňoval právě na 9 miliard.

Vedení Twitteru nic nepřiznává. Spíš naopak. “Hodně lidí o tom přemýšlí, jako kdyby šlo o cíl, jde ale o milník,” řekl Dorsey agentuře Bloomberg. “Pokud o tom přemýšlíte jako o cíli, pak k němu spěcháte, a když ho docílíte, tak zastavíte. To ale není způsob, jak vytvořit nadčasovou společnost,” tvrdil na konci dubna agentuře Bloomberg Jack Dorsey, jeden ze spoluzakladatelů služby.

Burza má ale úskalí, na která naráží většina nových internetových firem. Málokterá z nich totiž po vstupu na burzu rostla. Třeba Zynga byla na začátku obchodování na sedm miliard. Za rok a půl ale ztratila víc než polovinu své hodnoty. A není v tom rozhodně sama. Historii IPO Facebooku ani nemusíme výrazně připomínat.

Ostatní na tom nejsou o moc lépe, Groupon byl na začátku ohodnocen na půl miliardy a akcie se začaly prodávat za dvacet dolarů. Dneska je na dolarech osmi. Jsou ale i tací, kterým se to povedlo a daří se jim i na burze. LinkedIn třeba zhodnotil své akcie z pětačtyřiceti na začátku skoro na pětinásobek.

Kniha jako reklama

Podle spekulací se řídí i reportér New York Times Nick Bilton. Jeho kniha o “penězích, moci, přátelství a zradě” by měla vyjít právě na konci roku. Už teď se dá předobjednat na Amazonu. Jestli tak všechno klapne, tak si budou moci případní investoři pročíst příběh firmy i z jiného úhlu než z burzovního prospektu a finančních výsledků.

V útrobách Twitteru totiž pořád dříme osud spoluzakladatele Noaha Glasse. Ten je něco jako pátý člen Beatles. Byl investorem vyhozen v roce 2006 a nikdo o něm dneska netuší. “Bylo tam obrovské drama, ale na druhou stranu, bez dramatických scén se nedají dělat skvělé služby,” tvrdí autor knihy. Vedení Twitteru každopádně knihu nekomentuje.

Twitter každopádně změnil svět. Možná i víc než Facebook. Stalo se z něj nejrychlejší zpravodajské médium. 140 znakové zprávy byly během posledních pár let u všeho. Pomáhaly zažehnout revoluci v Egyptě a naposledy oznámily světu, že britská královna se dočkala vnoučete.

 

Total
0
Shares
Další články