Twit nebo tweet? Jasno bylo až v roce 2008

Napadlo vás někdy, jak vůbec vzniklo slovo tweet, originál “českého” pojmu tweetovat? Pokud ano, a stále to nevíte, odpověď se dozvíte právě teď. Na úvod prozradíme, že Twitter sám ho nevymyslel. A navíc mu trvalo poměrně dlouho, než na jeho užívání přistoupil.

Nebýt toho, že první uživatelské rozhraní Twitteru stálo za starou bačkoru, místo tweetování bychom dnes možná mluvili o “twitterování”. Skutečně. První slovo, které Twitter používal pro aktivitu vyznačující se publikováním tweetů, bylo “twittering”. To bylo ještě v roce 2006, v dobách, kdy služba začínala.

I tak ale stále chybělo sloveso. Mluvit o tweetování jako o “publikování updatů na Twitteru” totiž příliš použitelné nebylo, a ze slov “twittering” a “twitterer” (druhé označovalo uživatele Twitteru) bylo možné dovodit jediné možné sloveso – twitter. Nic moc originálního.

Situaci zachránilo až to, že se do vylepšování uživatelského rozhraní prvního Twitteru dal Craig Hockenberry, kterému se příliš nelíbilo. Hockenberry v lednu 2007 vytvořil aplikaci Twitterrific, a aby se vyhnul ošklivým či složitým slovním spojením, přišel pro příspěvky s označením “twit”.

Ani to ale stále ještě nebylo ono. Konečnou podobu dal dnes všeobecně přijímanému názvu developer Blaine Cook, který byl jedním z prvních uživatelů Hockenberryho aplikace. Ten navrhnul podobu “tweet”, k níž se okamžitě přiklonil i tým Twitterrificu.

A co na to Twitter? Ten přijal nové názvosloví až o rok a půl později. Bez uvozovek slovo tweet poprvé použil až před pěti lety, v červnu 2008. Stalo se tak v samém závěru článku věnovaného developerské konferenci Applu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

New Media Inspiration: Sociální média, glitch, kyberpunk i pornografie

Ostře sledovaný druhý ročník konference New Media Inspiration se tentokrát soustředil hlavně na data, naše oblíbená sociální média se ale ke slovu dostala také. Co ještě dělají značky špatně, jak se (ne)chovat a jaké nové kampaně byly úspěšné? No a k tomu jsme našli a zaznamenali ještě pár velmi zajímavých zpestření...