Twit nebo tweet? Jasno bylo až v roce 2008

Napadlo vás někdy, jak vůbec vzniklo slovo tweet, originál “českého” pojmu tweetovat? Pokud ano, a stále to nevíte, odpověď se dozvíte právě teď. Na úvod prozradíme, že Twitter sám ho nevymyslel. A navíc mu trvalo poměrně dlouho, než na jeho užívání přistoupil.

Nebýt toho, že první uživatelské rozhraní Twitteru stálo za starou bačkoru, místo tweetování bychom dnes možná mluvili o “twitterování”. Skutečně. První slovo, které Twitter používal pro aktivitu vyznačující se publikováním tweetů, bylo “twittering”. To bylo ještě v roce 2006, v dobách, kdy služba začínala.

I tak ale stále chybělo sloveso. Mluvit o tweetování jako o “publikování updatů na Twitteru” totiž příliš použitelné nebylo, a ze slov “twittering” a “twitterer” (druhé označovalo uživatele Twitteru) bylo možné dovodit jediné možné sloveso – twitter. Nic moc originálního.

Situaci zachránilo až to, že se do vylepšování uživatelského rozhraní prvního Twitteru dal Craig Hockenberry, kterému se příliš nelíbilo. Hockenberry v lednu 2007 vytvořil aplikaci Twitterrific, a aby se vyhnul ošklivým či složitým slovním spojením, přišel pro příspěvky s označením “twit”.

Ani to ale stále ještě nebylo ono. Konečnou podobu dal dnes všeobecně přijímanému názvu developer Blaine Cook, který byl jedním z prvních uživatelů Hockenberryho aplikace. Ten navrhnul podobu “tweet”, k níž se okamžitě přiklonil i tým Twitterrificu.

A co na to Twitter? Ten přijal nové názvosloví až o rok a půl později. Bez uvozovek slovo tweet poprvé použil až před pěti lety, v červnu 2008. Stalo se tak v samém závěru článku věnovaného developerské konferenci Applu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Mapa: Odkud pochází poslední milion tweetů

Chcete vědět, kde se aktuálně nejvíc tweetuje? Mapa posledního milionu tweetů vám spolehlivě odpoví. S ohledem na to, že Dick Costolo aktuálně oznámil půl miliardy tweetů denně (a potvrdil testování vlastního tlačítka Like), jistě si dokážete představit ten bzukot.