Tweety pomáhají vědcům s mapováním zemětřesení

„Proč by to mělo fungovat? Protože lidi rádi tweetují po zemětřesení,“ říká americký geolog Paul Earle. A dokládá své tvrzení statistikami z Twitteru v době otřesů. Z analýzy vyplývá, že čím silnější otřesy jsou a čím vážnější situace v oblasti je, tím intenzivnější je i odezva na Twitteru. Menší počet tweetů vypovídá o slabším otřesu, naopak silný otřes vyvolá silnou odezvu i v tweetech. Samozřejmě to platí jen do okamžiku, kdy příliš silný otřes shodí celý telekomunikační systém v oblasti.

Systém je schopen automaticky vyhodnotit, které tweety jsou „o zemětřesení“, a spojit je s daty ze seismologických stanic. Tato data pak doplňují zpravodajství o zemětřeseních na Google Maps založené dosud pouze na datech ze seismologických stanic o jakousi „kvalitativní složku“ jak to vypadá na zemi.

Do budoucna by měl být systém schopen určit i polohu tweetujících, zatím ale naráží na skutečnost, že jen malá část uživatelů tweetuje prostřednictvím aplikací, které by jednoznačně určily jejich GPS souřadnice.

Twitter zemětřesení

Via Wired Science