Tweeteru vzrostly akcie o stovky procent, díky záměně s Twitterem

Klasičtí ekonomové, pracující s předpokladem racionálního chování účastníků trhu, by plakali. Společnosti s domácí elektronikou Tweeter vzrostly v pátek akcie o stovky procent. Důvodem ovšem nebylo to, že by nově obsadila celý čínský trh. Stála za tím prostá záměna jména s Twitterem.

Tweeter má Twitteru podobné nejen jméno, ale i burzovní zkratku. Zatímco známá mikroblogovací služba ponese označení TWTR, Tweeter se obchoduje pod značkou TWTRQ. Přesto musí páteční vývoj akcií téhle firmičky být velkou ránou pro každého, kdo snad ještě věří v ekonomickou teorii racionálního chování účastníků trhu.

Tedy, někteří se asi racionálně skutečně chovají, připoměňme třeba Karla Janečka a jeho automaticky obchodující společnost RSJ. Ti, kdo v pátek, den po zvěřejnění dokumentů Twitteru nutných ke vstupu na burzu, nakupovali omylem Tweeter, ale příliš racionálně nepostupovali.

Akcie společnosti, která v roce 2007 málem zkrachovala, a musela rozprodat většinu svého majetku, v pátek skokově narostly. Nejprve si polepšily z jednoho centu na více než 10 centů, aby se na konci obchodování usadily na hodnotě těsně přes 5 centů. To byl úctyhodný růst 684 procent.

tweeter

Rozhodně šlo o mnohem větší skok, než jaký může při vstupu na burzu čekat Twitter. Ten je zatím stále v červených číslech a upozorňuje investory, že jim budoucí ziskovost zaručit nedokáže. Vede si tak podstatně hůř než Facebook, který již při vstupu na burzu zisky vykazoval, i když ještě ne v důležité mobilní oblasti.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Teenageři a sociální sítě

Jak moc už americké teenagery nudí Facebook? Kolik procent z nich už má na Facebooku rodiče a nejradši by se propadli hanbou, když jim začnou komentovat jejich příspěvky? A co je tedy aktuálně nejvíc "hot" sociální médium pro americké školáky?
Přečtěte si více

Facebook si došlápne na sociální prodej zbraní

Facebook je podle zjištění mnoha neziskových organizací především v USA hojně používán pro prodej zbraní, a to i v rozporu se zákonem a nezletilým. Sociální síť proto včera oznámila, že si na tento prodej došlápne, a představila nová pravidla, která jí s tím mají pomoci.