Tři čtvrtiny zemí mají vrcholného politického zástupce na Twitteru

Počet vrcholných politických zástupců na Twitteru, ať již v podobě vlád, nebo hlav států, se meziročně výrazně zvýšil. Podle každoroční studie od Digital Policy Council už letos dosáhl 75 procent ze všech zemí světa.

Počet států, které mají na Twitteru vrcholného politického představitele s aktivním účtem, se za poslední rok zvýšil o plných 78 procent, a to na celkem 123 v roce 2012 z předchozích 69. Ze zemí, které studie od Digital Policy Council zkoumá, to jsou plné tři čtvrtiny. Studie totiž počítá se 164 zeměmi, zatímco OSN jich uznává 193. Nejde ale jen o hlavy států, jak by šlo mylně dovodit. Hlav států, tedy prezidentů a monarchů, je sice v rámci studie nejvíc, ale 32 zemí včetně České republiky (@strakovka) má na Twitteru místo oficiální hlavy státu vládu či obdobný úřad.

Kvůli rostoucímu počtu zemí, které jsou oficiálně na Twitteru, se celkově snížil podíl těch demokratických. Ačkoliv ze všech světových zemí s demokratickým uspořádáním vlády je jich na Twitteru nyní už 87 procent, celkově se poměr demokratických zemí v žebříčku snížil z 80 procent v roce 2011 na 61 procent v roce 2012. Demokratické země jednoduše docházejí a na Twitter už jich mnoho přibýt nemůže. Jediným způsobem, jak snad podíl ve prospěch demokratických států vylepšit, by mohlo být instalovat demokracii v některých z dosud netknutých zemí.

Ale dost humoru a zpátky ke studii. Převedeno na absolutní počty, ze 123 zemí s vrcholnou osobností či státním orgánem na Twitteru jich je nedemokratických 42, demokratických 81. V roce 2011 přitom vůdců nedemokratických zemí tweetovalo jen 16. Převaha demokratických osobností a režimů je pravděpodobně důsledek toho, že se otevřenosti, kterou sociální média přece jen představují, nedemokratické režimy často bojí.

Zde je top 10 hlav států seřazených podle počtů příznivců. Česká vláda skončila se zhruba 5,5 tisíci followery na 69. místě.

Zajímavé je, že poměr 6:4 ve prospěch demokratických zemí se drží i v první desítce, alespoň pokud budeme vycházet z klasifikace jednotlivých režimů ve studii. Ta označuje Rusko za anokracii a režimy Venezuely, Jordánska a Spojených arabských emirátů za autokratické. Ostatní osobnosti v top 10 reprezentují podle ní země demokratické.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook zlepšuje ochranu soukromí. Situaci má zachránit… modrý dinosaurus

Facebook se chce zbavit nálepky sítě pro stalkery. Jde proto naproti uživatelům, kteří neumějí svůj profil nastavit tak, aby dostatečně chránili svoje soukromí. Spouští aplikaci, která jim v tom pomůže. A aby přitáhla pozornost i 13letých holčiček a hormony oblblých matek s miminy, které jsou terčem úchylů nejčastěji, provádět jí bude modrý dinosaur.